Reklama
Joe Biden. FOTO - Wikimedia commons

Většina Američanů uznává výsledek voleb

Téměř 80 procent Američanů, včetně více než poloviny příznivců republikánské strany, uznává demokrata Joea Bidena jako vítěze prezidentských voleb.

Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Reuters a společností Ipsos. Vítězství Bidenovi minulou sobotu připsala většina respektovaných médií, jelikož podle jejich projekcí vede ve většině rozhodujících států.

Biden si podle sondážní agentury Edison Research dosud připsal 279 volitelů, přičemž ke zvolení do čela státu jich je zapotřebí 270. Současný prezident Donald Trump získal zatím 214 volitelů. Výsledek je dál nejasný ve třech státech.

Názor na výsledek voleb na vzorku 1363 lidí obě společnosti shromáždily mezi sobotou odpoledne a úterkem, přičemž některých lidí se ptaly ještě předtím, než byl Biden prohlášen za vítěze. Z průzkumu vyplývá, že 79 % Američanů věří, že dalším prezidentem bude Biden. Dalších 13 % se domnívá, že ve volbách ještě není rozhodnuto, tři procenta tvrdí, že vyhrál Trump a pět procent neví.

O Bidenově vítězství je zároveň přesvědčeno šest z desíti republikánských voličů a téměř každý příznivec demokratů.

Trump dosud výsledky volby neuznal, zato opakovaně bez důkazů tvrdí, že se stal obětí rozsáhlého volebního podvodu. Nepřímo mu za pravdu dávají i členové jeho kabinetu. Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi ohledně obvinění z podvodů a šéf diplomacie Mike Pompeo v úterý uvedl, že Trumpově administrativě předpovídá lehký přechod do druhého volebního období.

Výzkum také zjistil, že na 70 % Američanů - včetně 83 % demokratických a 59 % republikánských voličů - důvěřuje svým místním volebním úřadům, že »svou práci odvedli poctivě«. Až 72 % tázaných se také domnívá, že by poražený kandidát měl uznat porážku a 60 % je přesvědčeno, že na konci Trumpova mandátu v lednu 2021 dojde k pokojnému předání moci.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.