Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Obchodníci nepřestávají remcat

U debat k modelu uvolňování a zpřísňování opatření nejsou podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy ti, na které restrikce přímo dopadají. Naopak nechybějí ti, kteří podporují kompletní uzávěru ekonomiky.

Oborové svazy a asociace komentují chystané verze, pokud se k nim dostanou. Výrazným problémem modelu je, že v něm není zahrnut průmysl. Přitom tvoří jen třetinu českého hrubého domácího produktu, dvě třetiny připadají na obchod a služby, tvrdil Prouza na on-line tiskové konferenci.

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) pracuje na systému kategorizace epidemické situace, takzvaného rizikového skóre. Na něj bude navázaná tabulka s pěti pásmy opatření podle výše tohoto čísla udávající procento rizika. Jeho definitivní podobu chce šéf resortu Jan Blatný (za ANO) představit na tiskové konferenci v pátek.

Zneklidňující je podle Prouzy fakt, že veškeré náklady opatření mají platit školství, obchod a služby. »Je pro mě naprosto nepochopitelné, že už třeba v prostředním stupni (modelu uvolňování) se mají zavírat obchody, služby i školy, ale horníci v OKD budou fárat dál,« uvedl. Přitom podle něj řada problémů, které máme, nevznikla v obchodech, ale je známo, co na Karvinsku nakažení horníci provedli s OKD.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Maloobchodníci za opatření proti koronaviru prý dosud zaplatili 4,8 miliardy korun. Spotřebovalo se mimo jiné 291 000 litrů dezinfekce a prodejci rozdali 12,4 milionu jednorázových rukavic. Obchody jsou podle Prouzy bezpečné a není zjištěno, že by znamenaly zvýšené riziko nákazy. Prodavačů je podle něj zhruba stejně jako učitelů 160 000. Nemocných je nyní asi 900 prodavačů a 5000 pedagogů, dodal.

Proti jarní vlně pandemie lidé podle Prouzy upustili od panických nákupů. Do obchodů ale chodí méně často, mnohdy nakupuje jen jeden člen domácnosti. Lidé také více platí kartou.

Podle ředitele výzkumné společnosti Nielsen Karla Týry Češi začali preferovat větší prodejny. Mají víc zboží na skladě, širší možnost výběru a zároveň se zákazníci na velké prodejní ploše cítí bezpečněji, řekl.

Prouza upozornil na další změnu proti jaru, a to sníženou ochotu lidí nyní respektovat opatření. Prodejci tak podle něj musejí řešit mnohem větší množství konfliktů.

Za kontraproduktivní Prouza považuje vládní restrikce o omezení prodejní doby do 19.59 a zákaz maloobchodu v neděli. Vytvořil se tím podle něho chaos a v obchodech se koncentrují lidé v sobotu a pondělí.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.