Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jokohamský test

Japonsko, které se chystá příští rok po odkladu uspořádat letní olympijské hry, používá nové technologie ve snaze zajistit v době pandemie bezpečnost diváků na stadionech.

Jak informoval list The Guardian, kamery s vysokou rozlišovací schopností sledovaly od pátku diváky tří basebalových zápasů na stadionu v Jokohamě. Na místě bylo také zařízení schopné monitorovat oxid uhličitý i přístroje na měření rychlosti pohybu vzduchu. Vše dohromady má poskytovat informace o šíření kapek slin, když diváci křičí, jedí nebo pijí. Na stadion o kapacitě 34 000 míst mohlo v pátek přijít 16 000 lidí, v sobotu bylo povoleno zvýšit návštěvnost na 80 % a v neděli pak na 100 %. Všechna povolená místa ale obsazená nebyla, protože v Japonsku se nepatrně začal zvyšovat denní počet nakažených a lidé raději zvolili možnost sledovat zápasy z domova.

V Japonsku se od začátku epidemie nakazilo 102 000 lidí a s COVID-19 tam zemřelo 1778 nemocných, což je pro zemi se 126 miliony obyvatel relativně nízký údaj, připomíná The Guardian.

Stadion v Jokohamě nebyl ke zjištění bezpečnosti diváků zvolen náhodou. Na olympiádě, která má začít příští rok v červenci, to má být hlavní dějiště softbalových a baseballových zápasů.

Zástupce jokohamských úřadů Kijotaka Eguči řekl, že výsledky a zjištění z testů budou předány vládě. »Ty informace, které získáme tady, poslouží při vytváření vládních pokynů a použijí se v době olympijských her a při zápasech profesionálního baseballu,« řekl.

Při vstupu na stadion v Jokohamě dostali diváci pokyn, aby si instalovali aplikaci o vyhledávání kontaktů pro případ, že by se ukázalo, že seděli v blízkosti člověka, u nějž se později potvrdí koronavirus. Pořadatelé je také vyzvali, aby nefandili příliš hlasitě, a personál na stadionu chodil za těmi, kdo neměli roušky, s požadavkem, aby si zakryli tvář. Předem bylo oznámeno, že starší a nemocní lidé by se měli účasti vzdát.

Získané údaje zkombinované s počítačovou simulací vládě pomohou při rozhodování o diváckých kapacitách při sportovních akcích a dalších společenských událostech. Japonsko nyní povoluje využít polovinu sedadel, pokud kapacita místa převyšuje 10 000 míst. Tento princip nemusel být při testování v Jokohamě dodržen.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.