Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Německo: nižší DPH vedla k poklesu cen

Většina německých obchodů promítla snížení daně z přidané hodnoty (DPH) do spotřebitelských cen, které v průměru klesly o dvě procenta. Zjistila to studie mnichovského institutu Ifo.

Německá vláda snížila DPH od 1. července na půl roku, aby povzbudila spotřebu, a pomohla tak ekonomice postižené koronavirovou krizí. Základní sazba se v Německu snížila z 19 na 16 procent. Snížená klesla ze sedmi na pět procent.

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) stejný krok v ČR odmítla, protože by podle jejího názoru ceny v obchodech nesrazil.

»Je to překvapující, protože studie k jiným přechodným snížením daní z obratu ukazují, že se promítají jen částečně, nebo že po čase polevují,« píší autoři studie. Je třeba vyčkat, co s cenami udělá opětovné zvýšení DPH od 1. ledna. Podle Ifo je možné, že se pak zvýší více, než o kolik předtím klesly, jak bylo možné pozorovat při přechodném snižování daní v jiných zemích.

Schillerová koncem června uvedla, že snížením DPH u potravin by vydělaly jen řetězce, z nichž mnohé jsou českými dcerami německých matek. Desítky miliard korun by si podle jejího názoru ponechaly na maržích a potraviny lidem nezlevnily. »Oni (obchodní řetězce) si v Německu v životě nedovolí to, co si dovolí v České republice,« řekla.

Německá ekonomika je i kvůli snížení DPH v deflaci. Spotřebitelské ceny se podle předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v říjnu meziročně snížily o 0,5 %. V září klesly o 0,4 %.

V ČR naopak ceny rostou. Letos byla meziroční inflace pod třemi procenty jen v květnu. V ČR, Polsku a Maďarsku rostly v září ceny nejvíce z celé EU.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.