Reklama
Pokud jde o návrat USA k dohodě s Íránem o jaderném programu, Lavrov soudí, že Američané tak neučiní »čistě«, ale tak, aby zvýšili tlak na Írán.

Rusko se obává časové tísně ohledně START-3

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci prohlásil, že všechny strany jen získají, pokud bude dohoda o omezení strategických jaderných zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy prodloužena bez předběžných podmínek.

Současně ale dodal, že je třeba vyčkat na vyjasnění politické situace v USA, napsala agentura Reuters. USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší v únoru 2021. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom signatáři dohodnou. Washington a Moskva však dosud nedospěly v tomto směru k dohodě.

Rusko »si ze dvou zel vybírá to rychlejší«, napsal ruský list Kommersant o postoji Moskvy, která by se na prodloužení dohody chtěla dohodnout ještě se stávajícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ale to se až dosud nepodařilo, a tak Moskva zvažuje i náhradní variantu, že se na smlouvě domluví s Joem Bidenem, který se po vyhraných volbách už prohlásil za příštího amerického prezidenta. Až se jím 20. ledna stane, může hrozit časová tíseň, protože smlouva vyprší 5. února, a tak Moskva ještě »dává Trumpovi šanci předstihnout Bidena« – alespoň v prodloužení smlouvy.

Lavrov také odhadl, že pokud se Biden stane americkým prezidentem, americká politika vůči Rusku se sotva silně změní. »Na ruském směru naši politologové – a zcela s nimi souhlasím – nějaké revoluční změny (v zahraničí politice USA) nečekají,« řekl Lavrov podle agentury TASS. Bidenova prohlášení podle šéfa ruské diplomacie svědčí o tom, že zahraniční politika jeho vlády bude odpovídat kurzu Baracka Obamy, za jehož působení v Bílém domě byl Biden viceprezidentem. Ruský ministr zdůraznil, že USA jsou v současné době »hluboce rozpolceny«, jak o tom svědčí i výsledky prezidentských voleb, a tak je pochopitelné, že odpovědní politici se budou muset snažit tento rozkol překonat a prosazovat ideje, které by Američany sjednotily. »Společného jmenovatele« by mohly představovat právě vztahy s Ruskem, přičemž podle Lavrova bylo do americké společnosti v posledních letech zaseto hluboké nepřátelství vůči Rusku, které se dokonce stalo součástí politické kultury. »Bude mrzuté, pokud se Ameriku budou snažit sjednotit jako národ na takovém základu, nepřátelském vůči Rusům. Uvidíme,« dodal Lavrov.

Turci hlídkovat nebudou

V regionu Náhorního Karabachu, o nějž sváděly od konce září Arménie a Ázerbájdžán přes měsíc boje, se rozmisťují ruské hlídky, které budou dohlížet na dodržování příměří, informuje agentura Interfax s odvoláním na ruský generální štáb. Lavrov podtrhl, že v Náhorním Karabachu budou zatím pouze příslušníci ruské armády a spolupráce s Tureckem, o níž se hovoří, se omezí na vytvoření společného monitorovacího centra, které bude na ázerbájdžánském území.

»Žádné mírové jednotky z Turecka se do Náhorního Karabachu posílat nebudou,« řekl Lavrov na tiskové konferenci. »Hranice, v nichž se budou pohybovat turečtí pozorovatelé, budou určeny při vytvoření rusko-tureckého monitorovacího centra, jehož poloha bude ještě dohodnuta, nicméně se bude nacházet na území Ázerbájdžánu v části, která není poblíž Karabachu,« uvedl ministr.

Ruské hlídky mají být rozmístěny podél bývalé frontové linie, tedy východní hranice karabašské enklávy a podél přilehlého Lačinského koridoru, který spojuje Náhorní Karabach s Arménií. Ruský kontingent v Náhorním Karabachu má čítat 1960 vojáků, 90 obrněných transportérů a stovky kusů další vojenské techniky. V úterý ruské ministerstvo obrany informovalo, že do náhorního Karabachu se už vydalo deset vojenských letounů Il-76 s vojáky a transportéry 15. samostatné motostřelecké brigády. Podle informací bylo do Arménie dopraveno také osm armádních vrtulníků Mi-8 a bitevních vrtulníků Mi-24 ruských vzdušných sil.

(čtk)

FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.