Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Spravedlnost - vrátit Koněva jako hrdinu

Bývalý ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který nyní působí jako poradce prezidenta Vladimira Putina, varoval před možností, že by odstraněná pražská socha sovětského maršála Ivana Koněva byla předána Rusku.

O tom, že ČR je připravena jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, se na konci dubna zmiňoval český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru s Hospodářskými novinami. Mluvil tehdy o dopisu ruské strany, která o takovou možnost požádala, s tím, že Praha je podobná jednání připravena vést.

»Spravedlivé by bylo vrátit maršála Koněva jako hrdinu osvobození Prahy na (původní) místo. Tehdy se projeví spravedlnost,« řekl Medinskij novinářům v Petrohradu. Alternativní řešení osudu pomníku maršála Koněva - jeho přemístění do Ruska - by totiž mohlo vést ke vzniku potíží se sovětskými pomníky v dalších východoevropských zemích. Tamní úřady by pak také mohly požadovat jejich odvoz do Ruska, upozornil Medinskij, který podle agentury TASS v Petrohradu vystupoval jako předseda ruské společnosti věnující se vojenské historii.

Sochu maršála, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, a později na potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala radnice Prahy 6 odstranit počátkem letošního dubna. Krok se stal příčinou diplomatické roztržky mezi Prahou a Moskvou. Česká diplomacie argumentuje tím, že odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Několik protestních nót zaslalo české ministerstvo zahraničí do Moskvy po výtržnostech, které odstranění sochy vyvolalo v Moskvě a Petrohradě.

Ruský Vyšetřovací výbor, hlavní kriminální ústředna země, zahájil trestní stíhání podezřelých z veřejného hanobení symbolů ruské válečné slávy. České ministerstvo zahraničí označilo tento krok za nepřípustný a případný rozsudek za nevymahatelný.

ČR se v létě dohodla s Ruskem na vzájemných konzultacích, ještě ale ani nezačaly. Česká republika je připravena řešit s Ruskem široké spektrum vztahů včetně nejpalčivějších problémů. Nemůže to ale být jednostranný proces, uvedli nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení po koordinační schůzce na konci září.

Koněvova socha je nyní uložena v depozitáři v Měšicích na Praze-východ. V budoucnu by měla být vystavena v takzvaném Domě pážat na Hradčanech, kde by mělo sídlit Muzeum paměti 20. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou minulý měsíc schválila rada hlavního města.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 27 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-11-15 08:50
Maršál Koněv si nezaslouží toto divadlo pademokracie.
fronda
2020-11-13 22:57
Vrátí se. A do šrotu půjde Churchill.
wsobchak
2020-11-13 12:40
Asi nejjednodušší by bylo poslat sochu někam do hutí nebo sléváren a
udělat z ní kluzná ložiska. A tím bude celá věc jednou provždy
uzavřena, Jak říkal váš velký Vůdce Džugašvilli - Není Koněv,
není problém...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.