Reklama
Systém S-400. FOTO - wikimedia commons

Turci zařadí S-400

Ministr obrany Hulusi Akar potvrdil záměr Turecka zařadit do výzbroje armády ruský systém protivzdušné obrany S-400.

Turecko chce také jednat s USA o pokračování spolupráce v programu stíhaček F-35, píše agentura AP. Washington právě kvůli záměru využít ruskou techniku odmítá Ankaře F-35 poskytnout a kvůli raketovému systému, který turecká armáda testuje od října, hrozí sankcemi

»Využijeme systém S-400 podobným způsobem jako další členské země NATO používají stávající systém S-300,« uvedl ministr při slyšení v tureckém parlamentu. Ruský systém S-300 mají ve výzbroji tři členské země NATO, jsou jimi Bulharsko, Řecko a Slovensko.

Turecko chce vést debaty se Spojenými státy o slučitelnosti ruského systému s americkými stíhacími letouny nejnovější generace F-35. Turecko vyrábí některé součástky tohoto letounu a chce jich 100 kusů koupit. USA ale zemi pohrozily, že Turecko z programu stíhacích letounů vyloučí a zavedou proti zemi sankce. Podle USA představuje systém pro F-35 hrozbu. Turecká vláda v minulosti uvedla, že se ke koupi systému S-400 odhodlala kvůli tomu, že Spojené státy jí odmítly prodat americký protivzdušný systém Patriot.

K tureckému postupu vyjádřila výhrady i Severoatlantická aliance. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nelze systém zapojit do aliančních struktur a Turecko vyzval, aby svou vyzbrojení své protivzdušné obrany řešilo jiným způsobem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-11-13 22:54
Taky bychom potřebovali moderní systém. Pro případ, že nás
přepadnou Američani.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.