Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Za neplatiče alimentů bude platit stát

Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Počítá s tím vládní předloha o náhradním výživném, kterou  schválila Sněmovna. Podle ní by úřad práce vyplácel až 3000 korun měsíčně nejvýše dva roky. Pohledávky by stát po neplatiči vymáhal. Rozpočtové dopady se odhadují skoro na miliardu korun ročně.

Sněmovna normu schválila hlasy 81 z 99 přítomných poslanců. Proti byli zástupci ODS, TOP 09 a nezařazení poslanci.

Náhradní výživné pomůže podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) odhadem 24 000 dětem ročně. »Pomůže také jejich jednomu rodiči, který se nachází v bezvýchodné životní situaci, protože druhý rodič je nezodpovědný a rozhodl se o své dítě nebo o své děti nepečovat,« řekla ministryně před poslanci.

Stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová připomněla, že komunisté náhradní výživné podporují dlouhodobě, jejich návrh leží ve Sněmovně už tři roky. Jeho projednání však »zabilo« čekání na vládní předlohu. Mrzí ji proto, že výsledné znění zákona není nejlepší. »V praxi to může přinášet opravdu velké problémy,« uvedla Aulická. Ministryně by podle ní měla nyní usilovat především o stabilizaci úřadu práce a především o jeho přeměnu z dávkového úřadu na úřad práce, kde se skutečně řeší zaměstnanost a další přidružené věci.

Stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová.

Aulické se také nelíbí, že schválená předloha na rozdíl od komunistické nepočítá s koeficientem pro rodiny, které o náhradní výživné můžou žádat. »Obávám se, že to bude mít velkou míru zneužitelnosti,« uvedla stínová ministryně.

Helena Válková (ANO) poukázala na dopady koronavirové krize. »Děti potřebují pomoc teď, co nejdříve,« uvedla. Podle Olgy Richterové (Piráti) jde o vyrovnání šancí dětí.

Stát by se měl zasadit o lepší vymahatelnost práva

ODS neuspěla se snahou o zamítnutí zákona. »Považujeme za nemístné, aby stát vstupoval do soukromoprávních vztahů a kvůli špatné vymahatelnosti práva zaváděl novou sociální dávku,« zdůvodnil záporný postoj občanských demokratů Jan Bauer. Předseda Trikolóry Václav Klaus varoval před tím, že mnoho nezodpovědný otců přestane platit alimenty úplně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by se měl stát zasadit především o zlepšení vymahatelnosti práva.

Sněmovna zamítla dva pozměňovací návrhy Pirátů. Chtěli zrušit ustanovení, podle kterého by stát vyplácel náhradní výživné nejvýše dva roky. Nárok by pak mohl trvat po celou dobu nezaopatřenosti dítěte. Výši dávky Piráti navrhovali vypočítávat ze životního minima.

Podmínkou poskytnutí náhradního výživného by bylo podle schválené předlohy to, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo u soudu. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce. Úřad by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal na výživném jen část peněz, stát by doplatil zbytek. Nejvýš by ale poskytl 3000 korun. Příjemce by každé čtyři měsíce dokládal, že má na pomoc dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Případné přeplatky by bylo nutné vrátit.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech k zákonu uvedlo, že úřady by mohly ročně vyplatit na náhradním výživném 861,3 milionu korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina částky. Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.

Schvalování zákona vyvolalo i slovní přestřelky, například když Ondřej Profant (Piráti) uvedl, že chápe, že Klaus je velkým morálním vzorem pro rodinný život. Klaus předtím řekl, že platí na čtyři děti a nerad by platil z daní za nezodpovědné otce. »Co víš o mojí rodině? Máš nějakou pochybnost o tom, že se nestarám o svoje děti? Tak mi to pojď říct tamhle někam ven,« reagoval Klaus na Profantovu narážku. Šéf Trikolóry také uvedl, že kdyby řekl, že Profant podivně páchne, bylo by to pravdě tisíckrát bližší.

Návrh zákona ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident. Má být účinný od července příštího roku.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 17 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josefko
2020-11-13 20:12
komunisté náhradní výživné podporují dlouhodobě? Jde o to kdo a
jak. Aulická se nevzdává a oponovat v této věci se považuje za
nemravné.
josefko
2020-11-13 20:09
Celý systém je populistické divadlo. Jsem pro pomoc, ale formou
sociálních dávek dítěti. V dalších časech by měl stát tvrdě !!!
postarat o vrácení sociální výpomoci. A co takhle řešit
nezodpovědnost ... V tom s KSČM nesouhlasím.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.