Reklama
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO - Haló noviny

Zelenskyj v nemocnici, JAR se otvírá

Ukrajina oznámila 11 057 nových případů koronaviru za poslední den, čímž byl překonán dosud nejvyšší přírůstek ze soboty. Dalších 198 pacientů s COVID-19 zemřelo. Podle ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova se koronavirem na 42milionové Ukrajině od začátku pandemie nakazilo již přes půl milionu lidí a 9145 z nich zemřelo.

I sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí informoval, že má pozitivní test na koronavirus, byl hospitalizován, informuje ukrajinská agentura Unian. V nemocnici je i šéf jeho kanceláře.

Zelenskyj na videonahrávce dvakrát vystoupil před občany. Posazen před ukrajinskou vlajkou prohlásil, že se cítí dobře a že vláda funguje normálně i bez jeho přítomnosti. Zelenského kancelář vydala rovněž prohlášení, podle nějž se prezident odebral do nemocnice především proto, aby se izoloval od ostatních a svou nemocí nikoho neohrožoval.

Studenti v Itálii sedí před školami

V Itálii se stala věc málokdy vídaná - studenti středních škol demonstrovali za obnovu prezenční výuky. O hnutí, které si dalo název School for future, informuje agentura ANSA. Distanční výuka byla na středních školách zavedena od minulého pátku, některé kraje ale k opatření přistoupily již dříve ve snaze omezit šíření nákazy koronavirem. Na jaře školy zavřely v březnu a do konce školního roku již neotevřely.

Hnutí odstartovaly minulý týden dvě středoškolské studentky, které v Turíně začaly sledovat hodiny distanční výuky před vchodem do své školy. Podobným způsobem protestovali i studenti v dalších městech. Studenti se před svými školami chtějí scházet každý pátek do doby, než bude obnoveno vyučování ve školách.

Distanční výuka by na středních školách měla trvat alespoň do 3. prosince. Termín však může být vládou či kraji prodloužen. »Nemyslím si, že je možné pokračovat s distanční výukou tak dlouho,« uvedl agentuře ANSA 18letý Pietro, který chodí na gymnázium ve Florencii. Podle něj lze distanční výuku použít jen po krátkou dobu.

Itálie v posledních dnech čelí růstu nových případů koronaviru za den. Ve středu země zaregistrovala 37 978 potvrzených případů. S COVID-19 zemřelo dalších 636 pacientů. Koronavirem se celkem v Itálii, kde žije 60 milionů obyvatel, od prvního potvrzeného případu v únoru nakazilo přes milion lidí. Na komplikace spojené s nemocí jich zemřelo 43 589.

Na dovolenou? Do JAR

Jihoafrická republika otevírá znovu své hranice pro cizince ze všech států. Cestovatelé musejí jen doložit negativní test na koronavirus. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na prezidenta Cyrila Ramaphosu. Pretoria se tak snaží podpořit turismus, byť v zemi pomalu přibývá nakažených. JAR se v době uzavírání hranic kvůli pandemii stává jednou z nejotevřenějších zemí vůči cizincům.

JAR uzavřela své hranice v rámci jedné z nejpřísnějších celostátních uzávěr na světě na konci března. V říjnu opět povolila mezinárodní lety, nicméně do země nevpouštěla turisty z infekcí nejpostiženějších zemí jako USA nebo Velká Británie. Nyní toto opatření ruší. Prezident k tomuto rozhodnutí ale podle ČTK podotkl, že vláda však bude sledovat, zda zahraniční návštěvníci nepřispívají k šíření viru.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.