Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Samota nemusí přinášet jen negativa

Samota, tak často obávaná, může být přínosem pro náš vnitřní život. Mezi rodinou, přáteli, v zaměstnání a na sociálních sítích od nás stále někdo něco chce a my máme jen málo času věnovat se sobě samým, máme málo času být sami. Samota je často považována za špatnou věc, ale v mnoha směrech může být užitečná, píše francouzský deník Le Figaro.

Jestliže chceme trávit čas s dalšími lidmi, je to přirozené, ale je důležité najít rovnováhu. »Když jsme neustále s jinými lidmi, ztrácíme se ve všech těch vztazích a stále jsme pod jejich vlivem,« vysvětluje psychoterapeut Hervé Magnin. »Udělat si čas na to, že jsme sami, je zdrojem zklidnění. Distancujeme se od toho, co se děje ve světě a v životě. Přispívá to k jisté kvalitě sebepozorování,« dodává.

Umožňuje nám to lépe se poznat a uvědomit si svá slabá místa. »Jde o tělesné pocity, jako je svalové napětí, únava, nebo naopak zklidnění, jemuž nenasloucháme, protože jsme stále v akci,« uvádí psycholožka Claire Mizziová.

Jestliže jsme sami, přispívá to rovněž k poznání vlastních emocí. »Pokud se učíme poznávat sebe sama, nakonec nám to umožní přijímat věci takové, jaké jsou. Jsme více otevření nenadálým situacím a cizím lidem,« upřesňuje psycholožka.

Více tolerance a trpělivosti

Máme pak více tolerance a trpělivosti, a to je přínosem pro chvíle trávené ve společnosti. Jestliže máme ve zvyku experimentovat sami, jsme klidnější a neusilujeme za každou cenu prožívat experimenty prostřednictvím ostatních. Zabýváme se více tím, co se právě děje. To mnozí nedělají, protože jsou stále zaplaveni vzpomínkami a obavami.

Ne každý je schopen trávit čas o samotě. Někteří s tím mají negativní zkušenosti od nejútlejšího věku. Často se říká zlobivému dítěti: »Budeš potrestaný, půjdeš do svého pokoje.« Zdá se, že tato rodiči vyslovovaná věta není důležitá, přesto tak vzniká přímá asociace mezi samotou a trestem. »Být sám pro dítě znamená být vyloučen z rodinného kruhu a ze společnosti ostatních,« vysvětluje Magnin. Samota tedy zřejmě nemá v dospělém věku dost místa.

Paradoxně ale právě dnešní děti samotu spíš vítají, protože jim umožňuje plně se oddávat jejich závislosti na digitálním světu – kde mj. sami nejsou, protože tam potkávají spolužáky, kamarády, ale i nové celebrity – youtubery…

Člověk je tvor společenský. »Fungujeme hodně ve společenství, potřebujeme jeden druhého,« zdůrazňuje Mizziová. »Proto společnost nepohlíží na samotu příznivě. Jestliže je člověk sám, je to proto, že není společenský. A přesto je přirozené soustřeďovat se na sebe, na své potřeby,« doplňuje Magnin.

Na dovolenou klidně sami

Když se vám nedaří přesvědčit vaše okolí o tom, kam se vydat o příští dovolené, proč tedy neodjedete sami? - uzavírá ČTK.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-15 03:02
A kdo to kdy tvrdil?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.