Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovem roku nikoli koronavirus, ale lockdown

Slovem roku se podle vydavatelů anglického výkladového Collinsova slovníku stal »lockdown«, neboli uzávěra či plošná karanténa. Tu letos mnoho zemí zavedlo s cílem zastavit šíření koronavirové nákazy. Informoval o tom v úterý zpravodajský web BBC.

Podle autorů slovníku výraz lockdown odráží sdílenou zkušenost miliard lidí po celém světě. Lexikografové slovníku každoročně sledují korpus zahrnující 9,5 miliardy slov. Z nich vyberou deset nových a význačných termínů. Užití slova lockdown letos zdokumentovali kolem 250 000, vloni jen 4000.

Mezi dalšími s pandemií spojenými slovy jsou v první desítce například výrazy: nucená dovolená (furlough), klíčový pracovník (key worker), izolovat se (self-isolate), společenský odstup (social distancing) či zmíněný koronavirus. Lockdown Collinsův výkladový slovník definuje jako »přísná omezení cestování, společenské interakce a přístupu na veřejná místa«.

BLM vévodí necovidové tematice

V první desítce jsou letos také slova, která nejsou spojená s koronavirem, ale odrážejí společenské a politické otřesy letošního roku. Užívání zkratky BLM (hnutí: Black Lives Matter - Na černošských životech záleží) podle lexikografů slovníku stouplo o 581 % po květnovém zabití neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v americkém Minneapolisu. Do výběru anglického slovníku se také dostal výraz »Megxit«, který se podobá slovu brexit a označuje letošní oznámení britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci britské královské rodiny i peněz z veřejných zdrojů.

Dalšími vybranými slovy jsou »TikToker«, což je člověk, který sdílí obsah na sociální sítí TikTok, a »mukbang« - výraz pocházející z korejštiny, jenž označuje člověka, který zveřejňuje videa, na nichž konzumuje velké množství jídla.

»Jazyk je odrazem světa kolem nás a roku 2020 dominuje pandemie,« uvedla odborná konzultantka Collinsova slovníku Helen Newsteadová. »Lockdown ovlivnil způsob, jakým pracujeme, studujeme, nakupujeme a stýkáme se,« dodala.

Vloni bylo slovem roku Collinsova slovníku slovní spojení »klimatická stávka«, odrážející rok, kdy se 17letá aktivistka Greta Thunbergová stala tváří globálního hnutí za ochranu klimatu. Své slovo roku vybírají také vydavatelé oxfordských slovníků. Vloni jím bylo slovní spojení »stav klimatické nouze«. To letošní je nabíledni… Každopádně o něm budeme informovat.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2020-11-14 20:55
Koronovirová pandemie zapadá do schématu osvědčené technologie,
vytvořit u obyvatel atmosféru strachu. Už Goebels hlásal, že je jedno
v jakém zřízení lidé žijí, či je to monarchie, fašizmus, anebo
oligarchická diktatůra, anebo liberální demokracie! Jestliže vyvoláte
v lidech strach, můžete s nimi dělat co chcete. A ono to funguje! Svět
se však musí změnit. Technokratická společnost, ekonomika trvalého
růstu/hlavně spotřeby/, parazitický, lichvářský systém/ tvorby
peněz z ničeho, viď US dolar, /dnes bezcenné platidlo/ vyčerpal
všechny své možnosti a zdroje! Ekonomický kolaps ne nevyhnutný !
Lidstvo musí přejít na spravedlivější systém, model win-win pro
každého člověka, pro přírodu , pro zachování lidstva!!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.