Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pravici stále vadí bojovníci za svobodu

Ve Sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům, například sdružení bývalých politických vězňů. Předseda KSČM Vojtěch Filip je za to kritizuje. Obdobné návrhy podané v předchozích dvou letech neuspěly.

Peníze z plánované dotace by si měly rozdělit Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platforma Evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR a také Československá obec legionářská.

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

»Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti,« sdělil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Poslanci uvádějí, že činnost ČSBS se v posledních letech ukazuje jako problematická. Zejména pod současným vedením a především pod vedením předsedy Jaroslava Vodičky a aktivitám, které svým jménem zaštiťuje, se činnost spolku jeví jako nepřijatelná, uvádějí poslanci jako jeden z důvodů.

Návrhy odebrat dotaci ČSBS už se ve Sněmovně objevily dříve. V letech 2018 a 2019 však neuspěly. Loni přišla s tímto návrhem například poslankyně Starostů Věra Kovářová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V roce 2018, kdy tyto návrhy rovněž neuspěly, řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), že zachování dotace svazu je jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS odmítaly proplácet, nebo je snížily.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 152 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2020-11-16 17:18
Fízl Vodička, estébák Andres, Bobošíková a Ovčáček jsou
skuteční "hrdinové za svobodu Československa". A veterán od
Tobruku Pavel Vranský, který z toho provařeného spolku vystoupil, byl
nejspíš kamarád z hnědé čtvrti. Je s vámi sranda, soudruzi. Škoda,
že do roka a do dne tenhle plátek končí.
jmarek3
2020-11-16 16:29
Jak typické pro tzv. demokraty , jak dovedou srdnatě bojovat ze svých
pohodlných fotelů proti skutečným hrdinům za svobodu Československa.
Oni dnes chtějí hlubší koryta pro své kamarády z hnědé čtvrti !
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.