Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

V domovech jasno v prosinci

Situaci ohledně šíření COVID-19 v domovech seniorů se podaří pomocí trojího testování zmapovat nejdříve na začátku prosince.

V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nemůže to podle něj být hotovo dřív než za 15 dní, protože mezi jednotlivými testy musí být pětidenní lhůta.

Blatný již v pátek řekl, že testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb prozatím prokázalo nákazu COVID-19 asi u pětiny jejich klientů. Řekl, že jde o zátěž, která mnohonásobně překračuje průměrnou zátěž populace odhadovanou na tři až čtyři procenta. Zjištěné číslo ho ale nepřekvapilo.

»Díky opakovanému testování se dostaneme během dvou nebo tří sad těch testů do situace, kdy budeme mít opakovaně protestovanou celou tuto skupinu osob,« řekl. To, že se test udělá opakovaně, nahradí jeho nižší, ale podle ministra dostatečnou citlivost. »Potom bude klíčové další testování pouze u toho personálu, což je strategie, kterou chceme jít,« dodal ministr.

Blatný za jednu z mnoha výhod antigenního testu užívaného v domovech sociální péče označil to, že výsledek je znám během čtvrt hodiny a je možné okamžitě učinit opatření, například oddělit pozitivně testované osoby. Testovat klienty a zaměstnance má podle dosavadních informací pravidelně zhruba 1500 zařízení.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.