Reklama
Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Wikimedia commons

Erdogan ilegálně na Kypru

Turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan navštívil tzv. severokyperskou republiku a podpořil tamní nově zvolenou hlavu světem neuznaného státu Ersina Tatara, který prosazuje řešení kyperského konfliktu pomocí rozdělení středomořského ostrova na dva státy.

Podle kyperské vlády je cesta Erdogana do odtržené severní části ostrova provokací a porušením mezinárodního práva. Informovala o tom agentura Reuters. Není se čemu divit, Erdogan totiž mluvil o dvoustátním řešení »na základě rovnosti dvou svrchovaných států«.

Erdogan také cynicky odsoudil »diplomatické hry«, které podle něj rozehrává mezinárodní společenství ve sporu mezi Tureckem, Kyprem a Řeckem ohledně práva na průzkum ložisek surovin ve Středomoří. Podle Atén, Kypru i Evropské unie Ankara průzkum provádí neoprávněně, protože se pohybuje mimo své teritoriální vody, Turecko to odmítá.

Podle vedení Kypru je Erdoganova návštěva na severu ostrova zároveň ilegální. »Ankara naprosto nerespektuje mezinárodní právo, evropské principy a hodnoty a své povinnosti vůči EU,« uvedl úřad kyperského prezidenta.

Tatar loutkou Turka

Severokyperským prezidentem byl až donedávna Mustafa Akinci, který prosazoval znovusjednocení etnicky rozděleného ostrova. V říjnových prezidentských volbách jej ale porazil dosavadní premiér Tatar, který je jen loutkou Erdogana.

Erdogan podle ČTK dává svou cestu na Kypr na srozuměnou, že Turecko bude hájit své zájmy. Proto zavítal dokonce i do města Varoša, které je považováno za symbol rozdělení ostrova. Toto tzv. město duchů, Turky nazývané Maraş, až do turecké invaze na Kypr v roce 1974 obývali kyperští Řekové a bylo oblíbeným letoviskem. Nyní je opuštěné a až donedávna do něj směly volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru, ačkoli kyperští Řekové v něm dál vlastní pozemky a domy.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.