Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Turecko tvrdě narazilo u eurosoudu pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) minulý týden odsoudil Turecko za neoprávněné zadržení novinářů opozičního deníku Cumhuriyet. Podle soudu úřady zadržení odůvodnily pouhými domněnkami, a nikoliv podloženými důkazy.

Turecko by každému ze zadržených mělo vyplatit odškodnění ve výši 16 tisíc eur (zhruba 423 000 korun), píše agentura AFP. Turecká vláda se k rozsudku nevyjádřila.

Deset členů redakce a vedení opozičního deníku bylo zatčeno v listopadu 2016, několik měsíců po zinscenovaném neúspěšném státním převratu proti prezidentovi-diktátorovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Většina zadržených byla propuštěna v průběhu roku 2017, poslední z nich se ale dostal na svobodu až v dubnu roku 2018.

Turecké úřady zadržené oficiálně podezřívaly z podpory a propagace tzv. teroristických skupin, například Strany kurdských pracujících (PKK) a hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který podle Erdogana patří mezi iniciátory onoho údajného pokusu o převrat. Podporu a propagaci měly dokazovat články otištěné v deníku.

ECHR tento důvod pro zadržení odmítl. Podle soudu články neobsahovaly »podporu ani výzvu k použití násilí ve veřejné sféře«. Články jen referovaly o veřejně známých informacích nebo se týkaly celospolečenské debaty v Turecku, píše ČTK.

Zaměstnanci a novináři deníku Cumhuriyet, který patří do úzkého okruhu tureckých médií kritických vůči Erdoganovi, stanuli vícekrát před tureckými soudy. Před rokem například trestní soud v Istanbulu potvrdil odsouzení k několika letům vězení dalších 12 zaměstnanců listu za údajné napomáhání teroristickým organizacím…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.