Reklama

Na půl žerdi

Den boje za svobodu a demokracii se letos konal poněkud nesvobodně. Tedy ne, že by bylo dvakrát co slavit. Když už, tak studentský odpor proti nacistické okupaci v roce 1939.

Ten druhý svátek pojmenovaný jako den boje za demokracii, je již podle názvu výsměch. Copak se tu bojovalo? Děti se dnes učí, jak tu před třiceti lety bojovali lidé za svobodu, ale čím se tyto boje lišily od současných demonstrací? Navíc v učebnicích se tedy kromě toho, že byly zavřené hranice, nic děti o době před sametem neučí. Vůbec nic. Nehledě na to, co že nám skutečně 17. listopad přinesl. Ale o tom zde již mnohokrát hovořili jiní.

Letošní oslavy, které se odehrávaly v duchu koronakrizových opatření, byly poněkud nesvobodné. Zákaz demonstrací a hromadných setkání mnohým jistě znepříjemnil den. I tak ale studenti, kteří se mimochodem narodili dlouho po »sametu«, zvali v České televizi k alespoň připomenutí a poslechnutí si jedinečné kulturní vložky přesně v 17:11. Zajímavé bylo, že minimálně dva, kterých jsem si všimla, zvali diváky bez roušky. I když s nimi byla natáčena reportáž v matičce Praze. Že by opět hrdinný boj proti současné nesvobodě?

Osobitě k tomuto významnému dni přispěl i jeden z těch, kterým za současný stav naší rodné země vděčíme. Bývalý ministr financí, premiér a prezident, nyní velmi dobře zaopatřený s fondy daleko za hranicí své rodné hroudy. Pan Václav Klaus dodržel pietu tohoto dne a přišel k pamětní desce na Národní třídě hezky smutečně se symbolem dnešní doby na půl žerdi. Ne s vlajkou, ale s rouškou…

Hezké je, že policie nezaváhala a tuto malou sabotáž zaevidovala. Otázkou ale zůstává, zda bude s Klausem a jeho akcí na půl žerdi okamžitě zavedeno správní řízení a bude mu udělena pokuta. Slušelo by se u tohoto veřejně známého člověka pak odměnit jeho čin na horní hranici zákonné sazby. Vždyť je to přece veřejně známá osoba, která ostentativně sabotuje platná vládní nařízení a využívá tak svého příkladu a vlivu na spoluobčany.

Nebo jeho chování není nebezpečné, když veřejně při takové příležitosti nabádá k porušování právního řádu a ignorování platných vládních nařízení? Jestli on třeba neví něco víc. Nebo je důkazem toho, že »koronavirová pandemie« je pouhým mocenským nástrojem vymyšleným a realizovaným několika mocnými? Proto, aby oddálili periodicky se opakující krizi jejich naprosto nedemokratického a vydřidušského systému? Nebo jde ještě o něco jiného?

Bůh ví, co se budou o této době za dalších třicet let učit moje vnoučata…

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 69 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2020-11-18 23:48
No to je zase článek soudružky Kočové. Je třeba rychle zase něco
napsat, i když to bude blbost a téměř nikdo to nebude číst. Ono Klaus
těm soudruhům silně leží v žaludku a dlouho ještě ležet bude. I
když je to již jen fyzická osoba, prostý občan, který nemá s
politickým děním u nás už nic společného, stále si ho ale budou
vyhledávat. Když už se nikdo nenajde, tak Klaus se přece vždycky
hodí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.