Reklama
Areál Národní technické univerzity nechala řecká vláda uzavřít, už od pondělka před ním hlídkují policisté. Květiny k uctění památky zmasakrovaných musely být umístěny před vrata.

Levicoví Řekové si připomněli masakr

Řecká policie zasáhla slzným plynem a zadržela několik lidí v metropoli Aténách.

V Řecku se každoročně 17. listopadu konají manifestace připomínající krvavé potlačení studentské vzpoury proti vojenské diktatuře v roce 1973. Letošní manifestace ale úřady nepovolily s poukazem na riziko šíření koronaviru.

V Aténách 17. listopadu tradičně míří průvod od areálu Národní technické univerzity, kde před 47 lety studentské povstání začalo, k velvyslanectví Spojených států, které tolerovaly vojenskou diktaturu ovládající řeckou politickou scénu v letech 1967 až 1974. Letos řecká vláda pochody zakázala, což zdůvodnila koronavirovou krizí, a v Aténách a severořecké Soluni rozmístila tisíce policistů. Od 15. do 18. listopadu nejsou povolena shromáždění více než tří lidí. Řecko nyní bojuje s druhou vlnou epidemie a jeho nemocnice se potýkají s přívalem pacientů. Jednotky intenzivní péče jsou již ze 78 % zaplněné, uvádí agentura AP.

Levicové opoziční strany zákaz kritizovaly jako neústavní a obrátily se kvůli němu na soud, se stížností však neuspěly. Komunistické odbory PAME  dopoledne navzdory zákazu uspořádaly u amerického velvyslanectví v Aténách krátkou protestní akci. Podle agentury AP měli nasazené roušky a dodržovali rozestupy. »Ať žije technická univerzita, pryč s Američany!« skandovali.

Odpoledne se další demonstranti shromáždili v centru Atén. Podle agentury AP policisté dav rozehnali slzným plynem a vodním dělem a několik lidí zadrželi. Do shromáždění v ulicích se zapojil i bývalý premiér Alexis Tsipras, který stojí v čele hlavní opoziční strany SYRIZA.

V Soluni se shromáždilo asi 250 osob před americkým konzulátem, žádné násilnosti ale odtud nebyly hlášeny. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a prezidentka Katerina Sakellaropulosová na technické univerzitě položili pamětní věnce. Premiér uvedl, že zákaz hromadných vzpomínkových akcí byl prý vyhlášen pouze v zájmu veřejného zdraví. Mitsotakis přitom připomněl, že na státní svátek 28. října se také nekonala tradiční vojenská přehlídka.

Řecko, které má srovnatelný počet obyvatel s ČR, registruje od začátku epidemie 76 000 nákaz koronavirem a více než 1100 úmrtí pacientů. Řecké úřady s cílem zpomalit šíření koronaviru mimo jiné vyhlásily zákaz nočního vycházení a uzavřely základní školy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-11-19 23:38
Co je nějakých 40 zabitých Řeků proti našemu masakru na Národní
třídě, kde byl ubit student Šmíd!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.