Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jen sliby? Naše právo na přežití ohroženo

Přes 150 zemí ohlásilo, že má úmysl zvýšit své národní závazky na snížení emisí vyplývající z Pařížské klimatické dohody. Napsala to agentura Reuters s odkazem na průzkum Fóra klimaticky zranitelných zemí (CVF).

Představuje to víc než tři čtvrtiny států světa. Drtivá většina zemí, mezi které patří i Česká republika, ale zatím nezveřejnila konkrétní podobu svých aktualizovaných závazků…

Pro naši civilizaci životně důležitým cílem Pařížské klimatické dohody je udržet růst globální teploty v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí hluboko pod hranicí dvou stupňů Celsia, ideálně kolem 1,5 stupně. Součástí dohody je i zvýšení schopnosti zemí přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a pomoc rozvíjejícím se zemím ze strany vyspělých států.

Země, které se připojily k dohodě, mají každých pět let vypracovat aktuální plán snížení emisí. Aktualizované plány mají zaslat OSN do konce letošního roku. Zatím tak však učinilo podle průzkumu CVF jen 17 zemí a pouze 13 plánů mělo ambicióznější cíle v oblasti snižování emisí a ochrany klimatu…

Tlak na planetu za hranou

Podle bangladéšského ministra životního prostředí Šahaba Uddina, který fóru předsedá, tak není jisté, zda země opravdu dodrží své oznámené úmysly. »Kvůli chybějící ambici se tlak na planetu dostal na hranu a ohrožuje naše právo na přežití,« uvedl ministr. Vyzval bohatší země, aby se více angažovaly v ochraně klimatu a snižování emisi. Pravidelný průzkum CVF, které tvoří hlavně chudší země Asie, Afriky a Latinské Ameriky, podle něj ukáže, které státy berou klimatickou otázku vážně.

Na klimatické dohodě se v prosinci 2015 v Paříži shodly delegace ze 196 zemí světa. ČR ji ratifikovala v roce 2017. Evropští lídři na říjnovém summitu dospěli ke shodě, že k zajištění tzv. klimatické neutrality do poloviny století musí EU zvýšit své ambice pro následující dekádu. Při stanovování závazků jednotlivých zemí se má přihlížet k jejich specifickým podmínkám. Podrobnosti unijního závazku k roku 2030 nyní připraví ministři životního prostření a na prosincovém summitu se k němu vrátí šéfové států a vlád. Debata o konkrétních číslech pro jednotlivé země bude podle diplomatů na pořadu dne nejdříve v polovině příštího roku.

Zatímco původní záměr počítal se snížením emisí o 40 % proti hodnotám z roku 1990, Evropská komise navrhuje snížení o 55 %. Evropský parlament si představuje ještě náročnější cíl - EU by podle něj měla emise zredukovat o 60 %!

Zatímco některé země severní a západní Evropy daly najevo, že podporují hodnoty navržené Komisí, vlády některých zemí východního křídla EU včetně ČR či Polska naproti tomu bohužel považují i 55% cíl za nereálný vzhledem k očekávaným dopadům na ekonomiku. Český premiér Andrej Babiš podle ČTK řekl, že s návrhem nemá problém, pokud to bude průměr pro celou EU.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-20 01:41
Homba za ziskem za každou cenu je prapříčinou blížící se
ekologické katastrofy. Tenhle systém, který pohltil Zemi jako rakovina
stojí za likvidací deštných pralesů na úkor pěstování olejových
palem, bezhlavé těžby dřeva a likvidace celých ekosystémů s
rostlinými i zvířecími druhy. Čím dřive skončí, tím je větší
šance vývoj zvrátit. Pokud je to ještě vůbec možné.
fronda
2020-11-19 23:35
Ať už je to s vlivem lidských emisí CO2 na klima jak chce, v každém
případě by bylo dobré dostavět urychleně naše jaderné elektrárny a
odstavit o to dřív část uhelných. Prostě se vydat francouzskou
cestou. Která země v EU naopak spaluje zdaleka nejvíc uhlí? Německo!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.