Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pětitýdenní dovolená bude čelit zamítnutí

Návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů hrozí ve Sněmovně zamítnutí. Před závěrečným prosincovým hlasováním to doporučil plénu Sněmovny její sociální výbor.

Komunisté se budou snažit o to, aby dolní komora vrátila novelu zákoníku práce do druhého čtení. Pozměňovacím návrhem by prosazovali odklad účinnosti o rok, na leden 2022. »Jsme si vědomi, že ekonomická situace v současné době není dobrá, a není tudíž vhodné se snažit o přijetí pěti týdnů dovolené od 1. ledna 2021,« řekla za předkladatele místopředsedkyně výboru, stínová ministryně práce za KSČM Hana Aulická Jírovcová. Výsledek jednání výboru prý očekávala. O předloze chtějí komunisté dál vyjednávat s ANO a ČSSD, jejichž vládu v dolní komoře tolerují.

Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Pětitýdenní dovolená pro všechny zaměstnance je dlouhodobou prioritou KSČM. Prodloužení základní dovolené komunisté hájí argumentem, že zaměstnanci, jejichž odměňování je závislé na státním rozpočtu, mohou čerpat pět týdnů ročně už nyní. Ostatní zaměstnance současná právní úprava podle nich poškozuje.

Většinou je pětitýdenní dovolená dojednána kolektivními smlouvami, někde jde o rozhodnutí samotného zaměstnavatele. Jiní zaměstnavatelé ale tento dobrovolný bonus neposkytují. Tím vzniká nerovnost. »Těch nerovností je ale víc. V dnešním právním řádu je nerovnoměrná úprava pro různé kategorie zaměstnanců. Třeba ti, na které se vztahuje služební zákon, mají tuto výměru uzákoněnou, například učitelé mají také jinak stanovenou základní výměru kalendářní dovolené,« uvedl při předložení předlohy stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič. Novela zákoníku práce by podle něj tyto nerovnosti v právech měla odstranit.

Oponenti návrhu naopak poukazují na odmítavá stanoviska zaměstnavatelů kvůli růstu nákladů.

Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by předloha KSČM ponechala. Nezměnila by délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů.

Pokud by Sněmovna předlohu v prosinci zamítla, komunisté by ji podali podle Aulické Jírovcové znovu, byť připouštějí, že Sněmovna by ji do konce volebního období už nestihla projednat.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.