Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Bramboráře drtí nízké ceny

Pěstitelé na Vysočině přepokládají, že na letos sklizených bramborách prodělají, přestože se jich urodilo víc. O část odbytu přišli kvůli zavřeným jídelnám, na tuzemský trh se navíc tlačí levné brambory ze zahraničí.

Agropodnik Košetice na Pelhřimovsku dokončil sklizeň brambor v minulém týdnu, o dva až tři týdny později než obvykle. »Víc nás trápí ceny brambor, které spadly na několikaletá minima, odbyt je velmi špatný,« řekl předseda představenstva Zdeněk Duffek. Letošní úroda brambor v ČR byla nadprůměrná. »Nadto musíme zdůraznit, že od začátku sklizně sem jdou brambory z dovozu, protože ty přebytky má i zahraničí, hlavně Německo,« uvedl.

Agropodnik měl brambory na 280 hektarech polí, což je asi procento bramborových polí v ČR. Vedle konzumních brambor určených pro prodej v obchodech tato firma pěstuje brambory na sadbu a také odrůdy určené na výrobu škrobu a dalších výrobků.

Zkraje týdne ještě v Česku zbývalo sklidit brambory z desítek hektarů polí, šlo převážně o brambory určené pro škrobárny. »Obvyklé to není. Jednak byly posunuté žně zhruba o 14 dní, a pak je pořád mokré počasí, které tempo sklizně výrazně snižovalo,« řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Nynější nízké výkupní ceny brambor a špatný odbyt jsou podle něj pro pěstitele daleko větší problém. Uvedl, že při prodeji ve velkém kolísá cena za kilogram brambor okolo dvou až 2,50 korunách, což nepokrývá výrobní náklady.

Mnoho jídelen nevaří kvůli epidemii. Králíček uvedl, že pokud má informace, i prodej brambor v obchodních řetězcích je zatím nižší než obvykle. Problémy s odbytem mají kvůli epidemii i pěstitelé jinde v EU. Produkce brambor v unii podle Králíčka proti loňsku přitom stoupla o víc než tři miliony tun.

Pěstitelé, kteří prokážou kvůli koronaviru od března do konce listopadu meziroční propad tržeb o čtvrtinu, mohou požádat o dotaci z programu Agricovid určeného zemědělcům a potravinářům. Příjem žádostí by mohl začít na přelomu letošního a příštího roku, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Na Vysočině se pěstuje nejvíc brambor v Česku. Podle Českého statistického úřadu tam letos rostly na 8065 hektarech. Letošní produkce brambor v zemědělských firmách ČR podle odhadů vzrostla o víc než desetinu, vedle lepšího hektarového výnosu k tomu přispělo rozšíření plochy o 4,3 procenta na 23 877 hektarů polí.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-19 20:04
Takové a podobné špinavé hry nás stály soběstačnost v mnoha
potravinových komoditách. Jak může mít někdo tu drzost nabízet ceny
pod výrobní náklady kvalitním domácím produktům a dovolit dovážet
dotovaný šunt? To je důsledek slouhovské vlezlosti těch co nás za
takových podmínek vydali zvůli EU. A dělají to už 30 let a my jako
berani si to necháme líbit. A stačí na to primitivní neustále
opakované lži neboli a mediální masírování mozků zaprodaným
mainstreamem s jeho dobře placenými parazity. A taky zhanobeným
školským systémem. Ostatně je to vidět na pravičácich otravujících
svými primitivními přitroublými názory i toto fórum.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.