Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Rozhodující bude postoj státu

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) se po jednání s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) a videokonferenci se zástupcem společnosti Dorna Sports Carmelo Ezpeletou vyjádřil k aktuální situaci ve věci pořádání motocyklové Grand Prix ČR v Brně. Tedy české části Mistrovství světa silničních motocyklů, které pořádá španělská společnost Dorna Sports.

Reagoval v této souvislosti na informaci, že vláda pro kraje neschválí žádné kompenzace za koronavirová opatření. A dále také na skutečnost, že španělský promotér Grand Prix ČR i po úterním online jednání trvá na celkové rekonstrukci závodního okruhu v Brně (nákladem asi 100 milionů Kč) jako podmínce konání ročníku GP ČR již v roce 2021 a také na zvýšení zalistovacího licenčního poplatku od roku 2022 na devět milionů euro (tedy asi 240 milionů Kč).

»V důsledku koronavirové epidemie i požadavků společnosti Dorna zřejmě nebudeme schopni tak velké investice z krajského rozpočtu. Opravdu není možné poskytnout finanční prostředky nad rámec toho, k čemu jsme se zavázali v minulém roce,« uvedl Grolich. Také Vaňková zdůraznila, že požadavek Dorny uhradit 100 milionů korun na opravu asfaltu na trati závodního okruhu a skoro čtvrt miliardy korun na zalistovací povolení pořádat jeden ročník závodu MS v Brně je pro město Brno v současné situaci naprosto nepřijatelné!

Vyjednává se o možnostech a variantách financování celkové opravy okruhu, tak o konání Grand Prix ČR v letech 2022 až 2026. »Již v minulém týdnu jsme společně s paní primátorkou oslovili dopisem premiéra Andreje Babiše, Milana Hniličku z národní sportovní agentury a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou. Vyzvali jsme je k jasnému stanovisku, zda je stát ochoten spolufinancovat opravu okruhu a zvýšení zalistovacího poplatku od roku 2022. Protože jde o největší sportovní akci v celé České republice, a protože největší daňové výnosy z ní jdou právě státu, jsme přesvědčeni, že by s touto investicí měl stát pomoci. Čekáme nyní na oficiální reakci ze strany státu. Pokud se stát k MOTO GP postaví zády, není ve finančních možnostech Brna a JMK tuto akci dotovat v plném rozsahu. Není v silách kraje a města udržet GP ČR v dalších letech i přesto, že jde o tak prestižní mezinárodní akci,« řekl hejtman.

Předseda brněnské městské organizace KSČM Martin Říha k tomu poznamenal: »Předně bych očekával vyjádření, jak se staví oficiální představitelé kraje a města k financování oprav majetku soukromé společnosti. Nebyl podpis smlouvy tak trochu proti pravidlům?«

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 17 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.