Reklama

Květiny pro komunistu-bojovníka Otakara Runu

V předvečer státního svátku Mezinárodního dne studentstva zavěsili pražští komunisté a členové pražské komise mládeže u pamětní desky hrdiny protifašistického odboje Dr. Ing. Otakara Runy na Hlávkově koleji v Jenštejnské ulici v Praze květiny.

Tímto symbolickým aktem chtějí připomenout, že i mezi českými vysokoškoláky a absolventy, perzekvovanými německými nacisty za okupace, byli takoví, kteří se hlásili ke komunistické levici. Runa za svých studií bydlel také v Hlávkově koleji.

Milan Krajča (vlevo), Marta Semelová a Luboš Petříček u pamětní desky věnované památce Otakara Runy i pamětní desky Josefa Hlávky. FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Dr. Ing. Otakar Runa se narodil v červenci 1915 v České Třebové, jak připomněl předseda Komise mládeže KSČM Praha Luboš Petříček. Po dokončení reálky se přesunul do Prahy, kde studoval na Vysoké škole strojního a elektrotechnického inženýrství. V roce 1938 získal titul inženýra, a protože byl ve svém oboru talentem, jeho bývalý profesor si jej vybral za asistenta. Po zavraždění studenta Jana Opletala se Runa zúčastnil jeho pohřbu, který přerostl v další protinacistickou demonstraci. Po uzavření vysokých škol, které následovalo, přišel o místo, a tak později pracoval jako středoškolský pedagog a ve Škodových závodech.

Runa se zapojil do protinacistického odboje ve skupině Ing. Jiřího Štancla, která vyráběla výbušniny pro diverzní akce proti okupantům a spolupracovala s ilegální KSČ. V říjnu roku 1941 aktivity této skupiny odhalilo gestapo a její členy zatklo. Dne 28. listopadu 1941 byl Otakar Runa popraven v ruzyňských kasárnách. Bylo mu 26 let.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 33 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-11-20 20:02
Dnes jsou za hrdiny vrazi Mašínové. Z pozdějších dob pak ti, kdo
provozovali třetí odboj rozkrádáním majetku v socialistickém
vlastnictví.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.