Reklama

Usilují o třetí vlnu pandemie koronaviru?

Jak je, či spíš by mělo být známo, stavění problémů boje s novým druhem koronaviru, sem tam způsobujícím i smrtelnou nemoc COVID-19, do protikladu s následky karanténních opatření, ať už sociálně ekonomických nebo tzv. nepohodlí občanů, je scestné a ve svých důsledcích prodlužuje a prohlubuje negativní dopady pandemie.

Státy, které zavedly přísnou karanténu a nesmlouvavě ji vymáhaly v praxi (Čína, Vietnam, Jižní Korea, Japonsko), utrpěly v úhrnu mnohem menší zdravotní i sociálně ekonomické škody ve srovnání se státy, které zaváděly karanténu liknavě, o státech nezavádějících karanténu nemluvě, viz tristní bilance zemí Evropy a všech tří Amerik. Ale i v rámci těchto kontinentů je bilance řádění koronaviru v jednotlivých státech značně rozdílná.

České zkušenosti

Česko to zná i z vlastní zkušenosti. Zatímco přísná karanténa z jara zabránila masakru našich starých a nemocných občanů a zásadně omezila výskyt koronaviru v ČR, byť ekonomické škody byly značné, její předčasné uvolnění zásadně usnadnilo nové šíření koronaviru v létě až po vznik současné podzimní vražedné druhé koronavirové vlny, provázené opět vysokými sociálně ekonomickými ztrátami, a co je horšího, provází ji také vysoké ztráty na životech a zdraví občanů ČR.

Realita je krutá: zatímco ještě 4. září ČR vykazovala 40 zemřelých s koronavirem na jeden milion obyvatel, 13. listopadu vykazuje již 537 zemřelých s koronavirem na jeden milion obyvatel (5755 s koronavirem zemřelých občanů, statistika úmrtnosti i pohřební ústavy potvrzují, že úmrtnost za říjen 2020 v ČR vysoce překračuje úmrtnost za říjny předchozích let), a to nám zatím pod náporem pacientů s COVID-19 nezkolabovalo zdravotnictví. Obrovský nárůst počtu předčasně zemřelých občanů a také mnoha občanů, kterým COVID-19 vážně poškodil zdraví, je strašnou daní za nezodpovědnost mnoha občanů, za cynismus mnoha lobbistů a za slabost vlády, jež koncem jara podlehla tlaku na předčasné, téměř úplné rozvolnění karanténních opatření.

Paradoxem je, že podzimní karanténní opatření jsou proti jarním mírnější a je podstatně nižší ochota občanů je respektovat. Své sehrává i cynický boj některých lékařů. Proti karanténě, reálně za »svobodné šíření koronaviru« a zabíjení části občanů jím infikovaných.

Ač je v ČR proti jaru řádově víc nakažených, o tisících předčasně zemřelých občanů s COVID-19 nemluvě, už začalo rozvolňování karantény, například ve vrcholovém sportu. Je prý nepostradatelný. Že by ČR získávala bezpočtem afér, které ho provázejí? To snad ne!

Záludnosti statistiky koronaviru

Reprodukční číslo koronaviru se v ČR úředně snížilo z 1,5 na 0,8. Je nutné ale dodat, že se podstatně omezilo testování na koronavirus, takže reprodukční číslo má sníženou vypovídací schopnost. Bez ohledu na reprodukční číslo koronaviru je při stávajícím rozsahu nákazy v zemi prosazování zmírňování karantény neodpovědné a mimořádně riskantní. Je pravda, že karanténa není žádný med. Že jí lidé vesměs trpí, o negativech zastavení výuky ve školách nemluvě. Je třeba ale vidět, že alternativou je prodlužování výskytu pandemie a hrozba brzkého znovuobnovení karanténních opatření po rozjetí třetí vlny koronaviru.

Zhroutilo se sledování šíření koronaviru mezi občany. Ne zcela aktuální rozbor říká, že asi třetina občanů se nakazí ve své domácnosti, asi pětina na svém pracovišti. Pak už jsou jen jednotlivá procenta a zůstává asi třetina občanů, u kterých se nepodařilo dohledat zdroj nákazy. Dále máme mnoho občanů, kteří při bezpříznakovém průběhu infekce koronavirem o ní ani nevědí a samozřejmě chybí v rozborech šíření koronaviru.

Tvrzení, že ve školách jde o zanedbatelné procento nákazy, je nepodložené. Jde jen o nízké procento prokázaného šíření nákazy. Jak je známo, u dětí je vesměs průběh infekce koronaviru bezpříznakový. To ale nemění nic na skutečnosti, že snadno nakazí své rodiče, a co je horší, často i prarodiče, pro které může nákaza koronavirem skončit i předčasnou smrtí.

Trable očkování

Účinné očkování ani lék proti koronaviru dosud v Česku není. Ruská vakcína Sputnik V se zatím zdá bezproblémová. Plná jistota ale není, neboť její případné vedlejší negativní dlouhodobé účinky nemohou být dnes známé. V Rusku již probíhá hromadné očkování občanů, kteří pracují na tzv. kritické infrastruktuře státu. Snaha očkovat další koronavirem zranitelné skupiny občanů ale zvláště v koronavirem nejpostiženější Moskvě naráží na problém množství odpíračů očkování. Přitom počet koronavirem infikovaných je v Rusku velmi vysoký, blíží se dvěma milionům infikovaných (ale jen 222 zemřelých na milion obyvatel). Přínos vakcíny je tak menší, než by mohl být. Není důvod se domnívat, že na problém odpíračů očkování narazí i vakcína v Česku, ať už bude odkudkoliv.

Evropská unie ovšem zakázala používání v EU necertifikovaných druhů očkování, což při velké byrokracii EU podvazuje ochranu před koronavirem cestou očkování. Evropskou unií embargované Rusko má samozřejmě dostatek zájemců o očkovací látku Sputnik V, protože pandemie koronaviru sužuje prakticky celý svět. Rozhodně neutrpí bojkotem ze strany EU, na rozdíl od našich občanů, ohrožených koronavirem.

Podobně jsou na tom další dvě nejúspěšnější očkovací látky Vektor (také ruská) a čínská, které mají proti Sputniku jen mírné zpoždění. Naopak citelné komplikace hlásí vyvíjené západní očkovací látky, na které EU spoléhá. Zřejmě se při jejich vývoji v honbě za ziskem něco vážného zanedbalo. Nevím, nejsem zde odborník.

Vážným problémem je skutečnost, že řada občanů, která prodělala nemoc COVID-19, rychle ztrácí získané protilátky proti koronaviru. Někdy už za měsíc, nejčastěji za 2-3 měsíce, nejpozději za půl roku. Pokud by stejně rychle občané ztráceli protilátky vytvořené očkováním proti koronaviru, vyvstává problém, zda zde očkování významněji pomůže, resp. očkovat občany každého čtvrt roku proti jedné nemoci je problém.

Odpovědné chování je zadarmo

Jedno je jisté. Mnoho problémů sobě i druhým můžeme ušetřit svým odpovědným chováním, byť v současné době má charakter dodržování přísných pravidel karantény.

Jan ZEMAN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 38 hlasů.

Jan ZEMAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.