Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Prvořadá je ochrana zdraví a životů

Skupina 63 senátorů napadla u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů.

V ústavní stížnosti, kterou podali v sobotu 21. listopadu, poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musejí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku.

Senátoři požádali Ústavní soud o přednostní projednání jejich podání. Reagují mimo jiné na nedávné usnesení vlády omezující počet lidí v prodejnách podle provozní plochy, které však neumožnilo znovuotevření menších provozoven. »Malé provozovny mohou zcela bez problémů regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,« uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, který podání inicioval.

Senátorům tak vadí, že obchody s obuví, oblečením, hračkami, elektrospotřebiči, papírnickým sortimentem nebo sportovními potřebami musejí být zavřené, ale stejné zboží je možné prodávat ve velkých hypermarketech. »Podání k Ústavnímu soudu tak poukazuje na nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není zřejmé, zda jeho dopady vedou k cílům nejasně definovaným vládou,« uvedl Senát v tiskové zprávě.

Vláda nedostatečně komunikuje

Opakovaná podání k soudům ze strany senátorů podle stínové ministryně zdravotnictví za KSČM Soni Markové svědčí o tom, že vláda nedostatečně komunikuje a zdůvodňuje zavádění jednotlivých opatření na zamezení šíření koronavirové nákazy. Přitom tato opatření jsou podle ní nezbytná a poslední vývoj ukazuje, že i účinná. »Katastrofální, někdy zmatená komunikace s veřejností a logiku postrádající opatření tak podkopávají důvěru v jednotlivé kroky, které tolik potřebujeme k ochraně rizikových skupin obyvatel a zamezení kolapsu systému zdravotnictví. Senátoři sice mají v něčem pravdu, ale prvořadá by pro nás všechny vždy měla být ochrana zdraví a životů. Vláda by se měla poučit a svoje chyby napravit. Trpělivost lidí není nekonečná, zvlášť před blížícími se vánočními svátky,« řekla Marková našemu listu.

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Zdůvodnění chybí také u výjimek

Sněmovna v minulém týdnu pověřila vládu tím, aby zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli v televizi Prima uvedl, že otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu a lidé by se více potkávali. Podle protiepidemického systému PES je ale možné, že malé prodejny budou smět otevřít od pondělí 30. listopadu, dodal ministr. Senátoři nicméně předpokládají, že Ústavní soud by se mohl jejich stížností zabývat i po ukončení napadeného opatření, protože se jedná o otázku dodržování ústavy.

K omezování některých oblastí maloobchodu oproti jiným sektorům vláda podle autorů podání k Ústavnímu soudu nepředložila jasné analýzy. Upozornili, že podle dostupných dat se koronavirus šíří především v domácnostech a v zaměstnání. Jasné zdůvodnění senátoři postrádají také u výjimek pro prodej v některých provozovnách. Podle nového systému hodnocení PES by měl být možný jen prodej základních potřeb, podle senátorů ale není zřejmé, jak vláda určila, co do této kategorie spadá.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.