Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Stát objednal vakcínu proti covidu-19

Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel.

Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. O dalších milionech dávek jedná s dalšími výrobci, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Země EU jednají o dodávce vakcíny se sedmi výrobci, koupit je musejí jen v případě, že projdou všemi testy a budou schválené. Očkování v ČR by pak mělo být hrazené z veřejného zdravotního pojištění, dobrovolné a přednostní pro rizikové skupiny a zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a další pro stát důležitá povolání.

»Vakcíny pro dalších až 10,6 milionu obyvatel jsou v záloze od dalších výrobců. Měli bychom jí tak mít až pro 16 milionů lidí, což je více než je obyvatel ČR. Je to přístup, ke kterému přistoupily i další země,« řekl ministr. Podle něho bude do dvou týdnů vládě předložena vakcinační strategie, která stanoví postup pro pořadí různých skupin obyvatelstva při očkování.

Vláda také zrušila nařízení, kterým kvůli epidemii nového koronaviru zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musejí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19. Některé nemocnice uvedly, že s obnovením odkladné péče začaly.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.