Reklama
Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Tajný výlet do Saúdské Arábie

Izraelská média informovala, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně letěl do Saúdské Arábie, kde se setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

Agentura AP upozorňuje, že by šlo o vůbec první známé setkání čelných saúdských a izraelských představitelů. I když premiérova kancelář věc nekomentovala, setkání podle Reuters potvrdil člen Netanjahuova kabinetu. V Saúdské Arábii v neděli jednal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který předtím navštívil Izrael.

Netanjahuovu cestu do Saúdské Arábie potvrdil izraelský ministr školství a člen premiérovy politické strany Likud Joav Galant. »Fakt, že se schůzka uskutečnila a informace o ní se dostala na veřejnost, i když polooficiálně, je věc obrovského významu,« řekl Galant izraelskému rozhlasu Army Radio.

Naopak saúdský ministr zahraničních věcí zprávu o setkání popřel. »K žádnému podobnému setkání nedošlo. Jediní přítomní představitelé byli Američané a Saúdové,« napsal na Twitteru princ Fajsal bin Farhán Saúd. Ten v minulém týdnu překvapil nabídkou, že by mohl plnit roli prostředníka při jednání USA a Íránu o nové jaderné smlouvě.

Mohamed bin Salmán. FOTO - wikipedia commons

AP upozornila, že podle webu s údaji o radarovém sledování letů podniklo v neděli soukromé tryskové letadlo, které Netanjahu v minulosti už používal, let z izraelského Tel Avivu do Neomu na saúdském pobřeží Rudého moře. Právě tam bylo naplánováno setkání bin Salmána s Pompeem. Podle izraelských médií, která se odvolávají na nejmenovaného izraelského představitele, se společně s Netanjahuem do Saúdské Arábie vydal i Josi Cohen, šéf izraelské tajné služby Mossad.

Pompeo se snaží vlivný stát Perského zálivu přesvědčit, aby následoval Spojené arabské emiráty a Bahrajn a navázal po jejich vzoru oficiální vztahy s Izraelem. Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu.

Izrael měl však i před letošní dohodou o diplomatických vztazích s Emiráty a Bahrajnem po dlouhou dobu na státy Perského zálivu neoficiální vazby, které v posledních letech na naléhání USA posílily díky tomu, že obě strany vidí bezpečnostní hrozbu v Íránu. Podle Reuters státy nyní navíc nesbližují jen obavy z Íránu, ale také dohady, zda příští americký prezident změní dosavadní směřování politiky Washingtonu vůči zemím Blízkého východu.

Pompeo se na návštěvu zemí Blízkého východu vydal krátce před skončením mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého v lednu vystřídá nově zvolený Joe Biden. Trump jeho vítězství dosud neuznal a snaží se výsledek hlasování zpochybnit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-24 16:34
Netanjahu a USA. Dva výtečníci co stojí za "zbližováním"
se Saudy a jinými Araby. Z toho nehledí nic dobrého. Maximálně tak
územní zlodějina na úkor Palestinského státu a její legitimizace.
Pro Palestince zůstane, když už, jen přelidněné gheto Gazy. Krásné
poučení z holokaustu.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.