Reklama
Rezidenční zámek drážďanské klenotnice. FOTO - wikimedia commons

Nevyčíslitelná krádež šperků v Drážďanech po roce

Z historické klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanech zloději 25. listopadu 2019 odnesli diamanty a další cennosti v hodnotě údajně až jedné miliardy eur (22,3 miliardy korun).

Klenotnice ležící v srdci historického drážďanského Starého města patří k největším v Evropě a slouží k uchování cenných historických sbírek Saska z období od renesance až po klasicismus. Je součástí Státních uměleckých sbírek Drážďany a vznikla v 16. století. Veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Tato klenotnice saských kurfiřtů a králů z rodu Wettinů se nalézá v západní části Rezidenčního zámku a tvoří ji dvě části - Historická zelená klenba v přízemí a Nová zelená klenba v prvním patře. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.

Do přísně střežené klenotnice časně ráno loni v listopadu pronikla dvojice neznámých pachatelů. Odcizili mnoho cenností. Do vitríny s nejcennějšími exponáty vytloukli sekerou tři díry a ukradli asi 20 barokních šperků. Podle tehdejších informací bulvárního listu Bild měly cennosti hodnotu až miliardy eur. Zástupci klenotnice ale trvali na tom, že hodnota odcizených věcí je nevyčíslitelná. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 500 000 eur (asi 13,2 milionu korun). K největším ztrátám podle muzea patří náprsní hvězda polského Řádu bílé orlice, kord, spona, přezky na boty či část briliantového náhrdelníku královny Amálie Augusty Bavorské.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle ředitele klenotnice Dirka Syndrama postupovali zloději velmi profesionálně. »Věděli přesně, co dělají,« řekl. »Bylo to skoro jako Mission Impossible,« uvedl s odkazem na slavný film. Také sdělil, že pachatelé některé exponáty postříkali bílým práškem, zřejmě takovým, jaký se používá k hašení, aby zametli stopy. Těsně před činem zloději podle informací deníku Bild zapálili elektrický rozvaděč pod nedalekým Augustovým mostem, čímž vyřadili z provozu pouliční osvětlení u Rezidenčního zámku. Vyšetřování činu se následně rozběhlo na plné obrátky. Policie oznámila, že stopy krádeže vedou k arabským klanům v Berlíně. Policie a státní zastupitelství poté vyslovily předpoklad, že na činu se podílelo nejméně sedm osob.

Dlouho se zdálo, že vyšetřovatelé jsou ve slepé uličce. V září ale policie provedla dvě razie v Berlíně. Prohledala např. provozovny firem, které polepují karoserie aut fóliemi. Policie se domnívá, že si zde strůjci krádeže nechali změnit vzhled auta, které při útěku použili a pak zapálili. Policisté se také soustředili na berlínskou internetovou kavárnu, jejíž zaměstnanec zřejmě organizátorům krádeže poskytl telefonní SIM karty registrované na fiktivní osoby. Při razii 17. listopadu policie zadržela v Berlíně tři podezřelé z krádeže šperků v Drážďanech. Zadrženými jsou muži ve věku od 23 do 26 let, mají německé občanství a všichni jsou příslušníky arabských rodinných klanů žijících v Berlíně. Také další dva 21letí muži, po kterých policie stále pátrá, pocházejí ze stejného prostředí známého kriminální činností. Tři zadržené policisté obvinili z krádeže v organizované skupině a ze dvou případů žhářství.

Podle DPA patří všech pět mužů do arabského rodinného klanu, který má na kontě i krádež stokilogramové zlaté mince z berlínského Bodeho muzea v roce 2017. V únoru za tento čin poslal soud tři muže do vězení. Mince se nikdy nenašla. Osud lupu ze Zelené klenby je však stále nejasný a kvůli neprodejnosti šperků mnozí odborníci vyjádřili obavy, že pachatelé drahokamy vytrhají a drahé kovy roztaví, aby předměty mohli rozprodat. »To bychom museli mít velké štěstí, aby se rok po činu ještě našly,« připustil minulý týden mluvčí drážďanské policie Thomas Geithner. »Naděje ale umírá poslední,« dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-29 10:25
Možná by jim vyhovovala víc Šárija - usekat pazoury, že. A taky
vystěhovat do Divokého Kurdistanu celý klan, sakumprásk. Ale toho
bohdá nebude.
Vladimir.novak1
2020-11-28 16:52
V jejich původních domovech při tomto činu by je zřejmě postihlo
něco jiného,mudrovat tam by se nemuselo.
hajek.jiri51
2020-11-28 16:12
Kdyř jste nás tak pěkně pozvali a zaplatili nám pobyt, tak my se
ujmeme ochrany Vašeho majetku. Ať jsme si fifty-fifty. A včul mudrujte.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.