Reklama

Nové referendum o skotské nezávislosti?

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska už v příštím roce. Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal v roce 2014, proti novému hlasování se kvůli průzkumům logicky staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku. »Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu,« prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová. FOTO - Wikimedia commons

Skotové v roce 2014 rozhodli poměrem 55:45 % hlasů pro setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem. Letošní odchod Británie z Evropské unie i reakce vlády v Londýně na koronavirovou krizi však mezi obyvateli Skotska posílily volání po samostatnosti a ve 14 posledních průzkumech už je většina pro odtržení od Británie – i kvůli snaze zůstat v EU.

SNP podle sondáží rovněž zaznamená dobrý výsledek ve volbách 6. května. O přízeň voličů se v nich hodlá ucházet mj. právě příslibem, že uspořádá další referendum.

Britský pravicový premiér Boris Johnson (jeden z autorů brexitu) však zaslepeně tvrdí, že referendum z roku 2014 bylo jednoznačné, mělo by se respektovat a žádné další by se v blízké budoucnosti konat nemělo. Uvedl také, že hodlá zabránit přenosu pravomoci vypsat referendum z britského na skotský parlament.

Skotsko je stejně jako Anglie, Wales a Severní Irsko součástí Spojeného království. Má ale vlastní zákonodárný sbor a vládu, která má jisté omezené pravomoci. Podobný typ samosprávy mají i Velšané a Severní Irové. Záležitosti Anglie spravuje ústřední vláda v Londýně.

Rozhovory

Mimochodem, po více než týdenní pauze způsobené koronavirovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno rozeběhnou rozhovory mezi Evropskou unií a Británií, na něž se oběma stranám rychle krátí čas. Šéf unijního týmu Michel Barnier podle ČTK oznámil, že večer vyrazí do Londýna k dalším jednáním. Trojice sporných témat blokujících možnou dohodu stále zůstává nedořešena. Podle irské televize RTE nicméně Barnier britské straně měl večer po naší uzávěrce nabídnout kompromis v klíčové otázce rybolovu.

Británie po 47 letech opustila evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. Dospět ke kompromisu se jim však stále nedaří a přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá jen do konce tohoto roku.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-11-29 10:35
é - samozřejmě.
hajek.jiri51
2020-11-29 10:34
Co na tom vydělají Skotové, musí vědět sami. Co EU je jednoznační.
Taky dobrý příklad pro Iry. No a kolonialisticá GB bude tam kde
patří. Na smetišti dějin.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.