Reklama

V Indii farmáři pálili portréty Módího

Tisíce indických farmářů v pátek a v sobotu v Novém Dillí a okolí protestovaly proti reformě zemědělského zákona, která ovlivní obchodování s plodinami v jejich neprospěch. Lidé se do hlavního města sjeli z několika regionů, vláda prý bude vyjednávat s jejich vůdci. Na hranici Dillí a státu Harijána farmáři pálili podobizny pravicového prozápadního premiéra Naréndry Módího a volali po jeho svržení.

Policie se původně snažila tisícům zemědělců zabránit vstoupit do metropole, ale v pátek po potyčkách na okraji Harijány je do Dillí nakonec pustila. Podle indické agentury PTI je většina účastníků protestu ze zemědělského státu Paňdžáb.

Premiér Naréndra Módí. FOTO - Wikimedia commons

Protesty trvají dva měsíce a lidé při nich blokovali dálnice v Paňdžábu i Harijáně. Chtějí dosáhnout odvolání reformy, která umožňuje vstoupit do obchodování s plodinami soukromníkům. Podle farmářů tak vláda od nich přestane kupovat obilí za garantovanou minimální cenu a volná soutěž stáhne ceny dolů. Vláda naopak tvrdí, že reforma zemědělcům umožní prodávat svou úrodu nezávisle a zvýší produkci prostřednictvím soukromých investic.

Ministr zemědělství Naréndra Singh Tomar pozval zástupce farmářů na schůzku na čtvrtek. »Vyjednávali jsme už dříve a jsme připraveni jednat dále,« řekl ministr. Zda demonstranti nabídku využijí, zatím není jisté. Jejich cílem je dosáhnout zrušení reformy. Kritizovali ji představitelé opozičních stran i někteří z Módího spojenců. Podle nich škodí farmářům a zvýhodňuje podniky.

V Indii s 1,3 miliardy obyvatel je na zemědělské činnosti závislá polovina lidí. Jejich vliv na státní ekonomiku ale poslední tři desetiletí klesá - v minulosti zemědělství vytvářelo třetinu HDP, teď je to 15 %.

Volby v Kašmíru

V indické části Kašmíru v sobotu začaly několikakolové volby místních správ. Jde o první hlasování od loňska, kdy Dillí odňalo původnímu státu Džammú a Kašmír speciální status, který dával této části Indie obývané hlavně muslimy nezávislost ve všech sférách kromě zahraniční politiky a obrany.

Volební právo má téměř šest milionů lidí. Hlasy se odevzdávají ve 20 okrscích a hlasování je rozděleno do osmi etap, poslední se bude konat 19. prosince; v sobotu mohlo volit 700 000 lidí. Rozhoduje se o 280 členech oblastních rozvojových rad. Zvolení zástupci ale nebudou mít legislativní pravomoci, budou rozhodovat jenom o ekonomických a společenských záležitostech.

Indie do Kašmíru poslala vojenské posily k zajištění bezpečnosti, kolem hlasovacích místností jsou ostnaté dráty a betonové zátarasy. Lidé volili v rouškách, měřila se jim teplota a k dispozici byla dezinfekce.

Separatistické a povstalecké skupiny vyzvaly k bojkotu voleb, které považují za nelegitimní a pořádané v podmínkách vojenské okupace.

Vládnoucí nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Módího vedla důslednou předvolební kampaň ve snaze nahradit místní kašmírské strany, které se spojily v jeden svaz. Ačkoli v minulosti to byly proindické strany, po loňském odnětí speciálního statusu přestaly Módího vládu podporovat.

Podle agentury AP má BJP v Kašmíru málo stoupenců, daleko větší podporu má v oblasti Džammú, kde žijí hlavně hinduisté.

Někteří Kašmířané podle ČTK volby považují za snahu vytvořit novou politickou elitu loajální Módího vládě.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.