Reklama

Lidé bez domova dostali příležitost pracovat

Lidé bez domova v Brně dostali příležitost pracovat, pokud mají zájem. Tato skupina má pak větší šanci na návrat k důstojnému způsobu života a na získání bydlení.

Udržováním pracovních návyků pomohou tito bezdomovci městské části Brno-střed se zvelebením veřejných prostranství v lokalitě sociálně vyloučených zvané Bronx. Finanční odměny za práci prvním šesti vybraným lidem bez střechy nad hlavou, zařazeným do zmíněného resocializačního projektu, hradí po dobu jednoho roku městská společnost Teplárny Brno.

»O vybudování kontaktních center pro lidi bez domova, která jsou dalším pilířem péče o tuto sociálně velmi znevýhodněnu skupinu obyvatel, jsme uvažovali dlouhodobě. Realizaci uspíšila jarní vlna pandemie nemoci COVID-19. Když jsme kontaktní centrum ve Vlhké ulici otvírali, počítali jsme s tím, že se v něm pokusíme alespoň části klientů pomoct s nalezením pracovního uplatnění. Podařilo se vytipovat zatím šest lidí, kteří budou uklízet okolí kontaktního centra ve Vlhké a také v ulicích Mlýnská, Skořepka a Křenová,« uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Klienti z Vlhké dostali od primátorky oranžové pracovní vesty (na snímku) a poprvé šli do práce. Předpokládá se, že se o svěřenou lokalitu budou starat tři hodiny denně od pondělí do pátku vždy od 8 do 9.30 hod. a od 15 do 16.30 hod. »Pilotním projektem chceme ukázat, že Brno se může více stávat městem, kde si různé komunity mohou navzájem vycházet vstříc a spolupracovat na zlepšení našeho prostředí,« dodala Vaňková.

Teplárny Brno podpořily projekt částkou 600 00 korun na pokrytí personálních nákladů, tedy odměn lidem bez domova za odvedenou práci. »Ti nepatří mezi naše zákazníky, avšak jsem rád, že jim můžeme jako městská společnost pomoci jinak. Projekt Společnosti Podané ruce, který jsme finančně podpořili, umožní zapojení do veřejně prospěšné činnosti těm, kteří se ocitli ve svízelné životní situaci. Za práci nyní mohou být díky našemu příspěvku ohodnoceni a získají šanci na bydlení,« sdělil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

O vybavení pracovním nářadím a ochrannými pomůckami pro pracující bezdomovce se postarala městská část Brno-střed. »Poskytli jsme základní vybavení, jako jsou pytle, lopaty, smetáky, hrabla na sníh a vozíky, a samozřejmě pracovní rukavice. Zajistili jsme také kontejner na sesbírané odpadky a na uskladnění nářadí. A poskytneme koordinátory, kteří budou zadávat práci. Do budoucna počítáme s tím, že pokud mezi pracovníky bude někdo šikovný a osvědčí se, měl by funkci koordinátora smluvně převzít,« doplnil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Jím vedená radnice má s tímto způsobem péče o veřejný prostor mnohaleté zkušenosti. Veřejně prospěšné pracovníky, tedy dlouhodobě nezaměstnané, kteří jsou v evidenci úřadu práce, zaměstnává od roku 2001. Každoročně jde o několik desítek lidí. Čtyři z nich jsou kmenoví pracovníci úřadu a mají na starosti víkendový úklid v nejvíce problémových ulicích. Další dva bývalí bezdomovci pracují na odboru životního prostředí a na správě budov.

»V situaci očekávaného extrémního poklesu ekonomiky a ztráty mnoha zaměstnání předpokládáme, že bude narůstat počet lidí bez přístřeší. Další krok tohoto projektu v ulici Vlhké, který za finanční podpory města provozujeme, je tyto lidi namotivovat k restartu v pracovním zapojení a k možnosti získat bydlení,« dodal ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Kontaktní centrum ve Vlhké je v provozu od 17. dubna. Provozovatel umožňuje klientům základní hygienu, je pro ně připraveno sociální zázemí a stravování. K dispozici je sociální pracovník, dle potřeby lékař či medici, provádějí se zde také orientační covid-testy klientů, což je další ze způsobů, jak ochránit Brno před nákazou. Lidé bez přístřeší mohou být totiž ve velkém riziku úmrtí s nemocí COVID-19, protože řada z nich je vážně nemocných a mnohdy jsou i v pokročilém věku.

(vž)

FOTO - Václav ŽALUD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.