Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Šanghaj nejvíce letecky propojeným městem

Šanghaj za pandemie, která otřásla také odvětvím letecké dopravy, sesadila Londýn z pozice nejvíce letecky propojeného města. Letecká propojenost britské metropole za koronavirové krize klesla o 67 procent, vyplývá z dat Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). První čtyři města nejvíce propojená z hlediska letecké dopravy jsou teď v Číně, je to Šanghaj, Peking, Kuang-čou a Čcheng-tu.

IATA uvádí, že pandemie dala sbohem stoletému vývoji leteckého propojení mezi městy. »Tato dramatická změna demonstruje rozsah, v jakém bylo propojení světa v posledních měsících nově uspořádáno,« konstatoval mluvčí IATA Sebastian Mikosz.

Velká dopravní centra, jako je Londýn, New York či Tokio, se potýkají s výrazným poklesem počtu letů. »Není žádných vítězů. Někteří hráči jen zaznamenali menší škody. V krátké době zmizelo 100 let vývoje v propojování lidí a trhů,« dodal Mikosz.

Desítku nejvíce letecky propojených měst opustily New York, Tokio, Bangkok, Hongkong a Soul. Aktuálně po čtveřici zmíněných čínských měst figurují Chicago, Šen-čen, Los Angeles, Londýn, Dallas a Atlanta.

Cestování letadlem v Číně se citelně zotavilo za takzvaného Zlatého týdne, což je od 1. října. Na cesty se podle vlády vydalo přes 637 milionů Číňanů, tedy více než 45 % populace. Peking postupně otevírá cestovní koridory a s řadou zemí, například s Japonskem a Singapurem, jedná o cestovním styku bez karantény, napsal zpravodajský server BBC.

Zbytku Asie se ale za pandemie v letecké dopravě tolik nedařilo. Například Hongkongu a thajské metropoli Bangkoku letecká propojenost klesla o 81 %.

Sdružení IATA odhaduje, že v odvětví letecké dopravy je kvůli koronavirové krizi ohroženo až 46 milionů pracovních míst. Souhrnná ztráta leteckých společností za letošní a příští rok dosáhne podle aktualizované předpovědi sdružení 157 miliard dolarů (3,4 bilionu korun).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.