Reklama
Rozhovor Haló novin se zastupitelem Ústeckého kraje Radkem Černým (KSČM)

Žena je proti voliči otevřená kniha

Třináct zastupitelů. Ne v kraji, v celé republice. Co k tomu s odstupem času říci?

Chápu to jako propadák pro KSČM. Takový výsledek nečekali ani ti největší skeptici, a jak bylo vidět, tak ani protikandidáti. S odstupem času můžeme s chladnou hlavou pojmenovávat příčiny onoho propadu. Hodně voličů nám tímto dalo najevo, že podpora Babišově vládě pro ně není to, co chtějí. A když už tomu tak je, neuměli jsme jasně pojmenovat to, co jsme dokázali prosadit pro dobro našich občanů. Stále sílící štvavá kampaň proti komunistům také udělala své.

Co se týče Ústeckého kraje, tak zde občané rychle zapomněli, co napáchala ODS za svého vládnutí, kdy si orgány činné v trestním řízení na krajském úřadě podávaly dveře. Vše zapomenuto. Také si myslím, že nám voliči nezapomněli, že jsme neuznali výsledky voleb před čtyřmi lety a obešli vítězné hnutí ANO.

Volební kampaň vcelku nebyla špatná, ale je vidět, že rozhodovala spíše celorepubliková témata, a ne ta krajská. Plno zejména mladých lidí, když si udělali volební kalkulačku, tak jim k překvapení jako vítěz vyšla KSČM. Jestli někdo říká, že nerozumí ženám, tak já říkám, že žena je proti voliči otevřená kniha.

Vy v Ústeckém kraji můžete být v klidu, aspoň jste se do zastupitelstva dostali…

No to rozhodně ne! Sice jsme v celorepublikovém měřítku dopadli »nejlépe«, ale ztratit devět mandátů je hodně špatné. Sice se kvůli tomu, že již nekandidoval náš hejtman Oldřich Bubeníček, i tomu, že kandidovalo tolik stran a hnutí, dal horší výsledek očekávat, ale ne takový.

Práce zastupitele ve čtyřech lidech asi bude o něčem jiném než dosud. Navíc v opozici.

Tak to samozřejmě. I přes takovýto výsledek máme slušné zastoupení ve výborech a komisích, kde můžeme prosazovat náš volební program a naši politiku. Vládní koalice má převahu pouze dvou hlasů a z toho je jasné, že čas od času bude potřebovat podporu opozice, a tady vidím naše šance.

Čemu konkrétně se v zastupitelstvu budete věnovat?

Jsem členem kontrolního výboru a výboru pro životní prostředí. V tomto výboru jsem pracoval v minulém období jako místopředseda, takže pro mě nic nového.

Jaké činnosti se budete věnovat jako občan?

Ještě nejsem plně rozhodnut. Nabídek mám několik. Ve hře je návrat do stavebnictví, kde jsem pracoval dvacet let, anebo do státní správy, kde bych mohl využít zkušenosti z dlouholeté práce starosty obce.

Podle nového vedení byl kraj předán zadlužený. Tvrdí to hlavně kadaňský starosta Jiří Kulhánek z ODS, která šla do voleb s heslem »Víme, kde soudruzi z kraje udělali chybu«. Komunisté i s SPD/SPO v končící radě, to byl podle politologa z Univerzity J. E. Purkyně Lukáše Novotného pro Ústecký kraj cejch. Expert na cokoli Alexandr Vondra dokonce řekl, že to bylo osm ztracených let. Jak to vidíte vy?

No samozřejmě, že to musel říkat, protože na to lidi slyší. To už tady bylo v podání Andreje Babiše: »Všici kradnú.« Pravda je úplně někde jinde. Kraj má necelou miliardu dluhu a ten je dán čerpáním úvěru z důvodu investic do majetku kraje, který ho bez problému splácí. Myslím si, že pan Kulhánek asi již zapomněl, co za dluhy nasekala jeho ODS při vládnutí v kraji (ROP Severozápad, zadlužená Krajská zdravotní atd.) a další korekce přicházejí ještě dnes.

Pan Novotný si, myslím, na bývalé vedení Ústeckého kraje nemůže vůbec stěžovat. O takových finančních prostředcích, co dostala univerzita za vlády KSČM, si v minulosti mohla nechat pouze zdát, a přesto si někteří děkani nebo profesoři neodpustí do nás kopnout.

K panu Vondrovi se ani nebudu vyjadřovat. Jen se divím, že člověk, který vyznamená vrahy, má ještě tu drzost hodnotit něčí poctivou práci.

Může se ještě KSČM vyhoupnout v kraji tak vysoko?

Myslím si, že ano. Musíme si vzít z letošních voleb ponaučení a začít být pro voliče stranou, které mohou věřit a která jim má co nabídnout.

Příští rok budou opět volby. Co dělat, aby totální propadák při krajských volbách neznamenal propad mimo velkou politiku i ve Sněmovně?

Musíme lidem dát více najevo, že jsme čitelní a umíme se postavit čelem k problémům, jako jsou nepovolená migrace, diktatura Evropské unie, problémy s nepřizpůsobivými, odvod daní do daňových rájů, změna volebního systému – zkrátka to, co naše občany a voliče nejvíce trápí a co by chtěli změnit. Tak, aby jít k volbám mělo opět smysl. Měli bychom také přitvrdit a ukázat své lokty a nenechat jen do sebe bez odezvy kopat. Pokud se toto podaří, výsledek se dostaví a přijdou i noví straníci.

Zbyšek KUPSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 30 hlasů.

Zbyšek KUPSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2020-12-10 11:57
Děkuji za článek.
ZBYSEK.KUPSKY
2020-12-09 02:25
Milá Ludmilo, znovu upozorňuji: přečtěte si tu větu, ze které je
titulek, celou. Opravdu nechápu, co na je slovech: "Jestli někdo
říká, že nerozumí ženám, tak já říkám, že žena je proti
voliči otevřená kniha." sexistického...
ludmila.agnes
2020-12-06 15:27
Milý Petře, politik ze strany, která tvrdí, že je pro rovnost všech
lidí, by sexistické narážky mít neměl. Shazuje totiž ono tvrzení o
rovnosti všech lidí (leda by za lidi považoval pouze muže, nakonec to
už tady taky bylo, a například muslimové si to myslí dodnes. Od
komunistů by ale něco takového prostě zaznívat nemělo). Jinak může
být jako politik samozřejmě přínosem. Ale protože to není poprvé,
co se někdo z komunistů vyjádřil pohrdavě vůči ženám, cítím
potřebu na to upozornit.
fronda
2020-12-05 13:14
Že tento výsledek nečekali? Odtrženost od reality je naprostá. Že
kampaň nebyla špatná? Ona totiž nebyla v podstatě žádná.
hajek.jiri51
2020-12-04 21:47
Milí kapitalisté, co tak přestat ve vydělávání na pornografii? Nebo
i za tím jsou komunist=?
ZBYSEK.KUPSKY
2020-12-04 20:45
Tady si někdo přečetl pouze titulek...
petr.chmelovsky
2020-12-04 20:03
Milá Ludmilo, proč by jsme nemohli mít sexistické narážky? To přece
není nic proti ničemu. Jinak rozhovor Radka je dobrý, hlavně
vypovídá o jeho nadhledu nad děním v Ústeckém kraji. Vše má
nějaké příčiny a souvislosti. Radek je čestný a poctivý chlap.
Politikou nezkažený a pevně věřím, že se vrátí zpět do čela
Lovečkovic.
ludmila.agnes
2020-12-04 19:41
Milí komunisté, nechtěli už byste se sexistickými narážkami
konečně přestat? Nebo si myslíte, že polovina obyvatel této země,
tedy i polovina voličů, je dobrá akorát jako objekt mužského
posuzování?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.