Reklama
Ivona Remundová (vlevo) a Vanda Prošková s knihou »Složte zbraně!«.

Podpořte protiválečnou knihu nobelistky Suttnerové

Studio Prosvěta ve spolupráci s Institutem Prague Vision a Ústavem translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy připravují k vydání nový překlad knihy první ženské nositelky Nobelovy ceny míru a pražské rodačky Berthy von Suttnerové (1843-1914) Složte zbraně!. Symbolicky 75 let od ukončení druhé světové války. Za účelem získání prostředků na vydání knihy byla vyhlášena sbírka.

Kampaň na podporu vydání knihy probíhá na portálu Hithit (specializovaný tzv. crowdfundingový portál pro shromažďování peněžních prostředků na různé akce, události, projekty apod.). Pokud se do 13. prosince podaří vybrat cílovou částku 129 000 Kč, vyjde kniha ještě letos před Vánoci v tištěné i elektronické podobě. Z každé prodané knihy nebo e-booku bude navíc věnováno 30 Kč na podporu nadace Krása pomoci, jež se věnuje především seniorům. Tváří nadace a předsedkyní správní rady je česká topmodelka Taťána Gregor Brzobohatá, která je rovněž velkou obdivovatelkou Suttnerové.

Ve čtvrtek 3. prosince bylo na účtu přes 55 000 Kč, což je cca 42 procent z cílové částky. Dárci za své příspěvky mohou dostat i odměny v podobě elektronické či skutečné knihy, nebo třeba možnost účastnit se besedy s historičkou, která se Suttnerovou dlouhodobě zabývá, Janou Hodurovou apod.

Válka je koncept k zavržení

Za nápadem stojí dvě ženy, Ivona Remundová a Vanda Prošková, dlouholeté obdivovatelky Suttnerové myšlenek a také členky Studia Prosvěta. »Bertha věřila, že válka je koncept, který jednou lidstvo dokáže zcela zavrhnout. Jako tomu v minulosti bylo třeba s upalováním čarodějnic. Na tu dobu to byla myšlenka nesmírně odvážná a je trochu děsivé, že i po téměř 150 letech zůstává utopií,« říká Remundová. Kniha Složte zbraně! je pro ni stále velmi aktuálním zdrojem idejí, které je potřeba živit i dnes. »Buďme odvážní. Nebojme se říkat věci, které ostatní třeba nechtějí slyšet. A nezavírejme oči před žádnou formou násilí. Jako Bertha. Děkuji, pokud si knihu zakoupíte a pomůžete nám šířit její odkaz dál.«

I pro Vandu Proškovou je příběh Suttnerové velkou inspirací. »To, že v češtině už knížka nebyla absolutně dostupná, mi přišlo jako velká škoda. Bertha byla z Prahy, ale přitom málokterý Čech o jejím odkazu ví. Přitom třeba v Rakousku ji mají na dvoueurovkách!« podivuje se. Zařídit tedy nový překlad byl pro ni jasný další krok. Studenti a studentky pod dohledem pedagogů Ústavu translatologie FF UK odvedli neskutečnou práci, tím vysvětlila Prošková, kdo stojí za novým moderním překladem Suttnerové němčiny konce 19. století. »Máme tedy znovupřeloženou jednu z nejvýznamnějších knih světového mírového hnutí, která po více než 100 letech míří k českému publiku. Nenechte si to ujít,« dodala.

Odhodlaná pacifistka

Suttnerová je významnou osobností mírového hnutí, novinářkou a spisovatelkou. Narodila se v roce 1843 v Praze do rodiny Kinských a své dětství strávila v Brně. V dospělosti žila ve Vídni a krátce i v Paříži, kde navázala dlouholeté přátelství s Alfrédem Nobelem. Při pobytu v Gruzii během rusko-turecké války byla svědkyní lidského utrpení způsobeného válečným konfliktem a stala se odhodlanou pacifistkou. V roce 1889 vydala svůj román Složte zbraně! (v orig. Die Waffen nieder! – možno přeložit také Odzbrojte!), jehož moderní překlad bude v případě úspěšné sbírky podruhé vydán.

Příběh o absurditě válek

Autobiografie fiktivní rakouské šlechtičny Marty von Tillingové nebývalým způsobem zpochybnila tehdejší představy o ušlechtilosti války a vojenské profese. Široké veřejnosti přiblížila jak utrpení vojáků na frontě, které bylo v té době tabuizováno, tak i širší dopady válek na celou společnost. Příběh se odehrává na pozadí skutečných evropských konfliktů druhé poloviny 19. století a zásadní část děje je zasazena na české území, kde autorka přibližuje katastrofální dopady bitvy u Hradce Králové v roce 1866.

Příběh je protkán filozofickými úvahami o absurditě válek a mocenské politiky, ale také argumenty podporujícími rodící se mírové hnutí. Bertha se ostatně nikdy netajila tím, že se jedná o román agitační. Po jeho vydání se stala přední osobností evropského mírového hnutí, vydávala protiválečný časopis, stála u zrodu mnoha mírových spolků a účastnila se prvních mírových kongresů. Bertha volala po vzniku evropského společenství a zasloužila se o vznik Mezinárodního smírčího soudu v Haagu. Hájila práva žen a národnostních menšin. Dopisovala si s T. G. Masarykem a Alfreda Nobela, u něhož pracovala jako asistentka, inspirovala k vytvoření ceny za mír.

Její filozofie byla ovlivněna díly Immanuela Kanta, Henryho Thomase Buckleho, Charlese Darwina či Lva Nikolajeviče Tolstého, který její knihu Složte zbraně! přirovnal k významnému americkému románu Chaloupka strýčka Toma: »Zrušení otroctví předcházela slavná kniha jedné ženy, paní Beecher-Stoweové. Dej Bůh, aby po Vaší knize následovalo zrušení války.«

Smrt v předvečer Velké války

V roce 1905 byla Bertha von Suttnerová jako první žena oceněna Nobelovou cenou za mír. Ani poté se nepřestala angažovat. Až do své smrti propagovala ideje humanismu a varovala před zbrojením a rostoucí hrozbou konfliktu. Zemřela v červnu 1914, týden před atentátem na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este.

(mh)

FOTO – Studio Prosvěta


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.