Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Všelijaké vánoční neduhy

Před vánočními svátky i během nich tradičně »řádí« rýma a jiné lehčí i těžší virózy. Letos nám život znepříjemňuje koronavirus, a na něj, pokud vím, babičky nic nevymyslely. Třeba se to změní… Ale s otravným kašlem, který brání nejen klidnému spaní, či s nudlí u nosu (s rýmou) si uměly a umí poradit. Prostě jen proto, že se jim nelíbí dívat se na mátohy s kruhy pod očima chodící po bytě. A nálady jim, ani nemocným, nepřidá představa, že Vánoce prožijí s mokrým kapesníkem u nosu.

Ano, ještě máme možnost nakoupit do zásoby v lékárně »záchranné« prostředky. Babičky se však často, ne-li většinou, obešly i bez lékárny. Volat kvůli rýmě či jinému nepříjemnému onemocnění, které přímo neohrožuje život, lékařskou pohotovost je sice možné, ale i trapné. Ostatně babičky s každou »blbostí« k lékaři nechodily a ani ho nevolaly na pomoc. Ano, nejlepší je zalézt do postele, popíjet horký čaj s medem a citronem (obé přidávejte až po mírném vychladnutí čaje, tak si zachovají všechny účinné látky), nechat se obskakovat a hýčkat zdravějšími bližními a dva tři dni se vypotit. Ale komu by se chtělo svátky proležet?

Snad proto používaly řadu starých i novějších ozdravných triků. Nechávaly nás kloktat vlažnou vodu se solí (na sklenici vody stačí sůl na špičce nože), nos »protáhnout« solnou sprchou, což bylo a je snad jen pro silnější nátury. Tři lžíce soli rozpusťte ve dvou hrncích vlažné vody. Roztok nalijte do mísy, ponořte do něj nos, zacpěte si jednu nosní dírku, druhou ho »natáhněte«. Totéž opakujte druhou nosní dírkou. Slaná voda uvolní hlen nahromaděný v nosních dutinách, proto mějte po ruce starší plenu, kapesník asi stačit nebude.

Mnohem příjemnější je inhalování páry z roztoku horké slané vody. V litru vroucí vody rozpusťte tři až pět lžic soli, nakloňte se nad vodu, hlavu zakryjte ručníkem a dýchejte. A dýchejte… Dokud to jen jde. Cílem je uvolnit nosní dutiny. Bábinky přidávaly i francovku, anebo doma připravený olej z borovice či smrku. Buď vlastnoručně vyrobený, či koupený v lékárně nebo drogérii.

Na ucpaný nos, když se rýma ne a ne spustit, zkuste křen s medem. Hrnek jemně (!) nastrouhaného křenu smíchejte se třemi lžícemi medu. A třikrát až pětkrát denně si dejte po kávové lžičce. Bude se vám lépe dýchat, a také snáze odkašlávat. Tak praví babičky, které věděly, že rýma se nedá vyléčit. A pokud ano, tak to trvá sedm dní nebo týden…

Ilustrační FOTO - Pixabay

Anebo zkuste šťávu z cibule smíchané s medem. Oloupanou cibuli jemně pokrájejte, smíchejte s medem a v chladu nechte několik (alespoň 12) hodin »dojít«. Znovu promíchejte a po lžičkách pojídejte celý den. Některé babičky však dávaly nemocným lžíci této »dobroty« ráno a večer. Výborné proti kašli i na uvolnění hlenů.

Skvělá je šalvěj. Toto koření je (jen tak mimochodem) dobré mít doma například k přípravě ryb nebo pečených mas. Má dezinfekční účinky, pozitivně působí na zánět nosohltanu. Babičky vývar šalvěje (lžíce sušené šalvěje zalité hrnkem horké vody, po 15 minutách přecedit) používaly i k dezinfekci ústní dutiny při zánětech dásní a jiných »trapičů« v ústech (léčily tak například afty). Pro lepší účinek dospělým přidávaly pokrájený stroužek česneku a dva tři hřebíčky. Vypláchnout ústa a vyplivnout… Rozhodně nepijte!

Na kašel je dobrý i bylinkový čaj. Do větší nádoby dejte po lžíci sušeného květu lípy, listů jitrocele, květu černého bezu a drcených sušených šípků, zalijte litrem vroucí vody, po 15 minutách přeceďte, přidejte lžíci či dvě medu a popíjejte. To ale musíte sušené bylinky mít doma, o svátcích je nepořídíte… Nesbírali jste? Nesušili? Kupte si bylinky v drogérii či v lékárně.

Za perlu pro silné a otrlé povahy mezi »babskými« radami považujeme citron do nosu, do každé dírky ráno a večer dvě kapky citronové šťávy. Nejlépe v čase, kdy se vaše rýma »rozjíždí«. Kdo tuto metodu zkusil, ví, že je to síla…

Na kašel je dobrý sirup z černé ředkve. Dá se koupit »leckde«.  Ředkev oloupejte, nastrouhejte, zasypte cukrem a nechte několik hodin v míse, aby pustila šťávu. (Chutná prý především dětem, proto jsem ji na sobě neověřoval). Ráno a pak večer před spaním dejte malým »kašlálkům« po polévkové lžíci sladké šťávy.

Pokud hledáte lék na »všechny« neduhy, které vás o Vánocích mohou potkat, včetně nachlazení, rýmy a kašle, vsaďte na česnek. Jedna z »babských« rad doporučuje rozmačkat dvě středně velké oloupané hlavičky česneku (dvacet stroužků), přidat k nim šťávu ze dvou citronů, čtyři lžíce medu a sklenici vychladlé převařené vody. Nechte dva dni odstát a pojídejte třikrát denně po lžičce. Ano, je to síla, ale pro nás, přátele kvalitního česneku, pochoutka. Pokud jíte stroužek či dva syrového česneku každý den, Vánoce prožijete v klidu, bez kašle a rýmy. Česnek posiluje imunitu a nemoci nemají šanci. Zapomeňte však na sváteční líbání pod jmelím. Vůně česneku potěší jen opravdové znalce…

Budete však zdraví a svátků si užijete s vědomím, že moudrost našich babiček a maminek nemá chybu.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 10 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.