Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Posilování bezpečnosti na české železnici

Správa železnic začala upravovat regionální železniční tratě. Většinu úseků na nich vybaví novými bezpečnostními zařízeními, na dalších upraví řízení provozu. Investice vyjdou na přibližně 7,4 miliardy korun. Hlavní část prací začne v příštím roce.

Změny vycházejí z koncepce, kterou správa vytvořila po nehodách, jež si vyžádaly i lidské životy.

Koncepce se zaměřuje především na tratě se zjednodušeným řízením provozu, tzv. tratě D3. Těch je v České republice 1751 kilometrů, což je asi 18,5 procenta z celé železniční sítě. Hlavním cílem koncepce je snížit pravděpodobnost incidentů, zejména srážek vlaků mezi jednotlivými dopravnami, které se mohou stát v důsledku lidské chyby.

Na většině tratí správa vybuduje technická zařízení, která by měla preventivně kontrolovat provoz. Na železnicích by tak měla přibýt nová zabezpečovací, případně i sdělovací zařízení, část i ve formě zjednodušeného systému ETCS, který umožňuje řízení vlaku na dálku.

Nově vybavované tratě Správa železnic rozdělila do čtyř skupin, které se budou lišit rozsahem vybavení i systémem organizace provozu. Bez nových zařízení by mělo zůstat jen asi 127 km nejméně vytížených tratí, na kterých se většinou pohybuje pouze jeden vlak.

»Cílem je, aby navržená řešení byla realizovatelná co nejdříve. Počítáme s instalací zařízení, která budou technicky co nejjednodušší a také ekonomicky přijatelná. Současně zohledníme vybavení vozidel, která se po daných tratích pohybují,« uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

První upravenou tratí je úsek Nejdek - Potůčky. Trať je nově vybavena počítači náprav a zabezpečovacím zařízením typu DTS (dispečerské traťové stavědlo). Jízdu vlaků do mezistaničních oddílů zde povolují krycí návěstidla. V případě nerespektování zakazující návěsti vyšle systém povel k zastavení vlaků. Celý úsek je ovládán z dispečerského pracoviště v Karlových Varech.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.