Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Průmysl rostl, stavebnictví dál v propadu

Průmyslová výroba v říjnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 1,3 procenta, stavební produkce naopak klesla o 10,5 %.

Údaje statistici očistili o vliv počtu pracovních dnů, letošní říjen měl totiž o jeden pracovní den méně než říjen loňského roku.

»Důvodem lepšího vývoje průmyslu v poslední době je hlavně automobilový segment. Snaží se alespoň částečně dohonit jarní výpadek ve výrobě,« uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.

K meziročnímu růstu průmyslu přispěly kromě výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, také výroba pryžových a plastových výrobků a výroba elektrických zařízení. Produkce naopak klesla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výrobě strojů a zařízení a v opravách a instalacích strojů a zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly o 2,3 %, přičemž se tržby z přímého vývozu průmyslových podniků zvýšily o 6,9 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 3,7 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,4 %, tuzemské nové zakázky ale klesly o 1,7 %.

Citelně šla dolů zaměstnanost. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu snížil meziročně o 4,1 %.

Tahounem velké firmy

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku propadla meziročně o 13 %, inženýrské stavitelství si připsalo pokles o 4,8 %.

»Stavební produkci drží velké firmy inženýrským stavitelstvím, pozemní stavitelství je v útlumu v obou velikostních segmentech. Také stavební úřady hlásí omezený provoz a povolovací procesy váznou,« konstatovala vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady vydaly v říjnu 7004 stavebních povolení, meziročně o 7,6 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 32,7 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 35,9 %.

Počet zahájených bytů se snížil o 23,8 % na 2581 bytů. Počet dokončených bytů klesl o 0,8 % na 2886 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se snížil meziročně o 1,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.