Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Úroda chmele byla proti loňsku slabší

Letošní úroda chmele byla průměrná a proti loňsku klesla o 17 procent na 5925 tun »zeleného zlata«, sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

V hlavní Žatecké oblasti se úroda snížila o 953,75 tuny na 4323 tun, což znamená meziroční pokles o 18 %. Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele Michala Kovaříka stojí za slabší úrodou počasí, zvlášť pak nedostatek srážek v oblasti v letních měsících. Průměrný výnos letos činil 1,19 tuny na hektar, loni byl o 0,24 t/ha vyšší.

Podle ústavu pomohly květnové a červnové srážky k tomu, že rostliny chmele byly většinou mohutné a tvořily skoro souvislé stěny. »V prvních dvou dekádách srpna však denní teplota opakovaně překračovala 30 °C a současně výrazně klesala noční teplota. Tento výkyv teplot působil naopak negativně na růst a vývoj hlávek,« řekla Kršková. V srpnu pak pořádně zapršelo až na konci měsíce, takže deště už nepomohly chmelovým hlávkám v růstu, jenom ztížily sklizeň. Podle Kovaříka bylo na Žatecku i v červenci sucho a vláha chmelu chyběla. »Na druhou stranu je pravda, že letošní rok je o trochu lepší na obsah alfa hořkých látek,« doplnil tajemník.

Sklizňové plochy chmelnic se proti loňsku zmenšily o 36,7 ha na 4966 ha. Loni se rozkládaly na 5003 ha. Podle tajemníka se nyní nedá odhadnout, jak se v příštím roce změní. »Bylo by to věštění,« dodal s tím, že v letošním roce se i přes dlouhodobý nedostatek pracovníků nakonec pěstitelské práce zvládly, pomohli i lidé z průmyslových firem zavřených koronavirem.

Loni sklizeň chmele v České republice vzrostla meziročně o 39,4 % na 7145 tun s průměrným výnosem 1,43 t/ha. Sklizeň tak byla nadprůměrná. Na export jde ročně 60 až 80 % úrody, nejvíce se chmel vyváží do Japonska a Číny.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.