Reklama
Jarmila Halbrštátová na archivním snímku s autorkou vzpomínky.

V myšlenkách je stále s námi

Rozhodující osobní setkání s paní Jarmilou Halbrštátovou, bojovnicí v řadách sboru generála Ludvíka Svobody na východní frontě ve druhé světové válce, jež zemřela ve věku 96 let v noci na 2. prosince, proběhlo ve chvíli, když jsem ji spolu se zástupci Městského výboru KSČM Moravská Třebová Josefem Odehnalem, Václavem Horským a Evou Olžbutovou navštívila s blahopřáním u příležitosti jejích 90. narozenin.

Čas běžel dál, a když jsem se rozhodla, že ji navštívím znovu, bylo mi řečeno, že je v domově důchodců a všechny návštěvy odmítá. Nedalo mi to, koupila jsem kytici a zaťukala na dveře jejího pokoje. Trochu s obavami jsem vstoupila, ale čekalo mě vřelé přijetí. Paní Jarmila v okamžiku, kdy mě uviděla, zvolala: »A na vás jsem čekala!«

Od té doby se naše setkávání stala součástí našich životů. Velmi si oblíbila moji dceru, a tak ve třech jsme vedly nekonečné hovory o současném světě, o lidech. Paní Jarmila vzpomínala na dobu války, na hrůzy, které měla stále před očima, na své spolubojovníky. Vždyť byla příslušnicí naší 1. československé jednotky tvořené v Sovětském svazu v Buzuluku a v jejích řadách se přímo účastnila prvního bojového střetnutí s fašisty u Sokolova, bojů o Kyjev, na Dukle i dalších bojů našeho armádního sboru, i přímo osvobozování území naší vlasti. Byla jmenována do hodnosti plukovnice a vyznamenána Československým válečným křížem 1939. V roce 2019 obdržela od prezidenta Miloše Zemana Medaili za hrdinství.

Jedna z myšlenek paní Jarmily, když při oslavě svých 95. narozenin vzpomínala na svůj život. Vypravovala postupně o těžkých bojích, vypravovala o návratu domů. Poté se zamyslela a řekla: »... pak už to byl normální život, to už žádné problémy nebyly…«

Vzpomínám na její účast 8. května u památníku Osvobození u nás v Moravské Třebové, kde čestnou stráž u pomníku stáli žáci vojenské školy. Po skončení oficiální části okamžitě navázala kontakt s těmito studenty a ještě dlouho potom s nimi diskutovala o dnešní armádě.

Při rozhovorech se stále dívala s optimismem do budoucnosti a přemýšlela o cestách, jak změnit svět k lepšímu.

Paní Jarmila Halbrštátová byla velmi skromná žena a každé setkání s ní ve mně zanechávalo pocit hluboké úcty. Je pro mne těžké používat minulý čas. Štěstí je prožít v životě chvíle vedle člověka, který vám ukazuje správnou životní cestu. Velmi si toho vážím a alespoň v myšlenkách bude stále se mnou.

Tak tedy ještě jednou slova, která jsem vyslovila právě u pomníku Osvobození a předala kytici: »Paní Jarmilo, upřímný dík za to, co jste ve svém životě pro tuto naši zemi a náš mírový život vykonala.«

Hana HORSKÁ

FOTO – archiv autorky


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 58 hlasů.

Hana HORSKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-12-11 13:35
Překrucovačům historie se zase, bohužel, ulevilo.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.