Reklama
entrální část Slovanské epopej vystavená v pražském Veletržním paláci, kam byla převezena z Moravského Krumlova, 2013. FOTO - Wikimedia commons

Slovanská epopej nepatří Praze, nesplnila podmínku

Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej. Rozhodl o tom včera Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek není pravomocný, město se proti němu odvolá.

Malířův potomek John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

»Vzhledem k tomu, že žádná síň do dnešní doby vystavěna nebyla, tak podmínka nebyla splněna a darování se muselo stát neúčinným. Dar tedy nikdy nemohl přejít na obdarovaného a Slovanská epopej musela zůstat ve vlastnictví Alfonse Muchy až do jeho smrti,« řekla soudkyně Marie Tvrdková s tím, že pak vlastnictví přešlo na Muchovu ženu Marii, která zemřela v březnu 1959.

Praha podle soudkyně nemohla obrazy ani tzv. vydržet, tedy získat tím, že je vlastnila v dobré víře, že jí patří. »Vzhledem k tomu, že nebyla splněna ta podmínka (vybudování síně), tak nikdy nemohlo dojít k vydržení,« vysvětlila soudkyně. Praha navíc podle ní v písemnostech sama zmiňovala zhotovení výstavní síně. »Vždy to vedla v paměti a hledala vhodné umístění, tak nemůžeme říci, že by byla v dobré víře, že jí Slovanská epopej může náležet, aniž by tu podmínku, která byla na počátku sjednaná, splnila,« dodala soudkyně.

Pokud rozhodnutí potvrdí odvolací soud, nepřipadnou obrazy automaticky Johnu Muchovi. Podle jeho právníka Františka Vyskočila bude nutné znovu otevřít dědické řízení, ve kterém by jako zákonní dědicové figurovali John Mucha a jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková.

Mucha se včerejšího jednání nezúčastnil, Vyskočil ale po vynesení rozsudku řekl, že malířův příbuzný chce, aby obrazy zůstaly v Praze. »Chce, aby Slovanská epopej zůstala v Praze, protože ji jeho dědeček věnoval Praze, a aby současně vznikla důstojná expozice, na které bude zastoupena nejenom Slovanská epopej, ale i dílo Alfonse Muchy tak, aby bylo důstojným způsobem prezentováno,« řekl právník.

V Krumlově spustili zkušební provoz

Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města. Praha loni v říjnu schválila, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. V období zapůjčení by se měl vyřešit problém s chybějícím prostorem v Praze. Podle posledních informací by mohly být obrazy na zámek převezeny na jaře příštího roku.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) v reakci na rozhodnutí soudu ČTK řekl, že si ještě musí dát dohromady všechny informace. »Smlouvu o zápůjčce ladíme s Galerií hlavního města Prahy, takže musíme zjistit, co z rozhodnutí soudu vyplývá pro nás. Nyní jsme již spustili zkušební provoz a v prostorách se začíná konsolidovat potřebná teplota i vlhkost,« uvedl starosta.

Praha zatím nerozhodla, kde vybuduje sál pro umístění obrazů, zvažuje více možností. Jako nejperspektivnější vybral v září Institut plánování a rozvoje (IPR) Pankrácké náměstí, objekt paláce Savarin v Praze 1 nebo ledárny v Braníku. Město uvažuje i o nádraží Vyšehrad, budova ale není ve vlastnictví Prahy, navíc je ve špatném stavu.

Obvodní soud se Muchovou žalobou začal zabývat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud ale předloni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit o půl roku později. Soudkyně dnes řekla, že svůj právní názor vyjádřila ve svém minulém rozhodnutí, nyní ale byla vázána usnesením Nejvyššího soudu.

Město tvrdilo, že podmínka zbudování výstavních prostor není právním závazkem, který by darování obrazů podmiňoval. Zástupce Prahy Roman Felix včera po jednání novinářům řekl, že se proti rozsudku město odvolá. »Soudkyně prováděla nové dokazování a nemohla pominout závěry Nejvyššího soudu, byť my se domníváme, že v tomto případě nedošlo ke správné aplikaci závěrů Nejvyššího soudu i dodatečně předložených důkazů,« dodal Felix.


Priority Prahy jsou aktuálně někde jinde

Otázky Haló novin pro stínového ministra kultury KSČM Zdeňka Štefka

Co říkáte rozhodnutí soudu první instance, že Slovanská epopej nepatří hlavnímu městu?

Rozsudek je obžalobou tohoto i minulého vedení hlavního města, že nebylo schopno zajistit pro Epopej důstojné prostory, přitom se nemuselo jednat o nový objekt, Praha má spoustu budov nevyužitých. Ale jak říkáte, jde o rozhodnutí soudu první instance.

Praha je nejbohatší region ČR s velkými možnostmi prostor, kde by Epopej mohla být vystavena, i s pozemky, kde by se mohl postavit nový objekt - a přesto nenašla dosud řešení. O čem to svědčí?

Vnímám to tak, že priority Prahy jsou aktuálně někde jinde – na likvidaci pomníků osvoboditelů, nákupy předražených automatů na kafe, na přípravy zdražování dopravy si Praha čas najde, na skutečnou práci ve prospěch občanů, kam patří i třeba výstavba bytů, však ne.

Jaké místo zaujímá podle vás toto rozsáhlé Muchovo dílo mezi předními českými památkami?

Jde o unikátní a rozsáhlé dílo, které poutavě shrnuje na dvaceti obrazech dějiny slovanských národů. Není tedy jen součástí našeho zlatého kulturního dědictví, ale patří i do pokladu dalších slovanských národů.

Slovanská epopej byla dříve umístěna na zámku v Moravském Krumlově, a i nyní tam má být zapůjčena, a v Krumlově již finišují s přípravou prostor. Kdybyste mohl rozhodnout, pokud by nebylo známo přání malíře Muchy, kterému městu byste Epopej svěřil: Praze, nebo Moravskému Krumlovu?

Složitá otázka. Respektuji sice přání autora navzdory chování představitelů dnešní Prahy, ale vnímám, že i Moravský Krumlov je se Slovanskou epopejí historicky svázán a určitě si nějak tuto významnou sbírku, která by přitahovala návštěvníky a připomínala i Muchův odkaz, zaslouží.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 16 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-12-11 13:32
Morální právo má Moravský Krumlov. Praha si ho nezaslouží. Nehnula
pro něj až dodnes ani prstem. Praze by mělo stačit dílo v Řeporyjích
a Mariánský OBI sloup.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.