Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Ti, co na to mají, skupují v krizi zlato

Prodej zlata v České republice během jednotlivých vln pandemie koronaviru výrazně stoupá. Vyplývá to z ankety mezi hlavními tuzemskými prodejci zlata. Důvodem je podle nich snaha investorů nakupovat v době nejistoty bezpečná aktiva.

Poptávka po fyzickém zlatě u největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ stoupla při podzimních karanténních opatřeních meziročně více než 2,5násobně. Opakovala se tak situace z letošního jarního »lockdownu«, kdy se zájem zvýšil více než dvojnásobně. Listopadová poptávka kopírovala březnový scénář i z hlediska objemu prodaných fyzických kovů. Lidé také více využívali on-line nákupu zlata a uzavírání komoditních účtů, řekl předseda představenstva společnosti Libor Brůna.

Společnost Zlaťáky v tzv. »covidových« měsících dosahovala stoprocentního růstu tržeb proti stejnému období v loňském roce. »Je vidět, že Češi berou ekonomické hrozby vyplývající z krize způsobené pandemií velmi vážně a připravují se na budoucnost, drahý kov je jedno z konzervativních aktiv,« uvedl předseda představenstva společnosti Lukáš Jankovský.

Poptávka po zlatě se v posledních několika měsících stabilizovala a normalizovala, což byla reflexe na zprávy o vakcínách, doplnil statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek. Prudký nárůst ceny zlata v posledních deseti dnech na současných 1860 dolarů podle něj jasně dokumentuje, že se rizikové prémium zlata znovu vrací, a to v souvislosti s očekávanou třetí vlnou pandemie, která by měla udeřit v polovině ledna. »V souvislosti s ní očekáváme, že poroste jeho cena i poptávka po něm,« odhadl.

Podstatnou informací pro srovnání vývoje tržeb a samotného rozhodování při nákupu zlata či stříbra je podle Jankovského vývoj cen. V březnu 2018 se troyská unce zlata obchodovala za 28 000 korun, v roce 2019 to bylo 30 500 Kč a v březnu letošního roku 45 000 Kč.

Z růstu tržeb společnosti Zlaťáky vyplynulo, že ani historicky nejvyšší ceny drahých kovů neodradily české investory od zařazení zlata do svého portfolia. Část tuzemských investorů vyčkávala na větší cenovou korekci, která přišla v listopadu. Cena zlata se v listopadu propadla na úroveň 1760 USD za unci, což okamžitě probudilo čekající investory k nákupu. »V listopadu jsme zaznamenali 25procentní růst tržeb proti říjnu,« dodal Jankovský.

Brůna upozornil, že od března firmy bojují s propadem likvidity na všech trzích. Poptávka po fyzickém kovu v kombinaci se zavřením klíčových švýcarských sléváren paralyzovala dodávky kovu na několik týdnů. Na podzim podle něj dokázaly dodávat drahé kovy jen ty firmy, které se na tuto situaci připravily a měly předem zajištěné objemy. Cena zlata v amerických dolarech za poslední rok stoupla o více než 25 procent a v současnosti se troyská unce na burze prodává za 1863 USD.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.