Reklama

Kniha mírotvůrkyně se již tiskne

Díky účasti cca 350 občanů v crowdfundingové kampani na serveru Hithit bylo získáno 105 procent finančních prostředků nutných pro nové vydání moderního českého překladu knihy první nositelky Nobelovy ceny míru Berthy von Suttnerové Složte zbraně!.

»Náš projekt Oživte s námi příběh Berthy von Suttner dosáhl cílové částky a jeho tvůrci ho budou moct realizovat. Předprodali jsme téměř 300 výtisků knihy Složte zbraně!, které už teď míří do tiskárny, abychom je mohli rozesílat,« napsali mailem organizátorky akce Yvona Remundová a Vanda Prošková všem zúčastněným. Během třiceti dnů bylo vybráno přes 135 000 Kč. Z prodeje každé knížky navíc poputuje 30 Kč na konto Nadace Krása pomoci. Účastníci dostanou knihy již do Vánoc.

Jednou z velkorysých podpůrkyň projektu je také europoslankyně Kateřina Konečná, která je potěšena, že mohla pomoci na svět mírovým myšlenkám, vyzývajícím k nenásilí a odmítání válek, které zformulovala ve svém díle spisovatelka a novinářka Suttnerová. »To, co již zapadlo, znovu ožije a je dobře, že se veřejnost znovu seznámí se Suttnerové mírovými myšlenkami,« řekla našemu listu.

Bertha von Suttnerová (1843-1914) je rodačkou z Prahy, pochází z rodiny Kinských, žila také v Brně. Ve svém románu Složte zbraně! (Die Waffen nieder!) na pozadí skutečných evropských konfliktů druhé poloviny 19. století zobecnila požadavek mírového života a nesmysl válčení. Knihu napsala německy v roce 1889. Její román byl přeložen do mnoha jazyků a opakovaně vydáván. V češtině vyšel poprvé v roce 1896 v překladu Vlasty Pittnerové s věnováním památce Vojty Náprstka, iniciátora překladu knihy.

(mh)

FOTO – Prosvěta


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 13 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-12-17 19:52
Mír v současnosti vyšel z módy. Akorát agresivním dobyvačným
válkám se po orwellovsku musí říkat "humanitární mise".
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.