Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Hypotéky zlevňují, nemovitosti zdražují

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta z říjnových 2,02 %. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. S objemem hypoték 26,9 miliardy korun se listopad zároveň stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

»A tak je již téměř jisté, že se letošní rok stane co do objemu hypoték rokem rekordním,« řekl specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Po silném říjnu, kdy banky poskytly hypotéky za 25,21 mld. Kč, přišel ještě silnější listopad. Rekord zatím drží listopad 2016 s objemem poskytnutých hypoték 29,7 mld. Kč.

Počet poskytnutých hypoték proti říjnu letošního roku vzrostl o 523 na 9323. Meziročně poskytly banky o zhruba 2000 hypoték více. »Potvrzuje se tak, že růst cen nemovitostí příliš nepolevuje. Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se promítají i do navyšující se průměrné hypotéky, která už dosahuje 2 887 178 Kč,« uvedl Sýkora. Průměrná hypotéka se poprvé přehoupla přes hranici 2,5 milionu Kč přesně před rokem a od té doby vzrostla o téměř 382 000 Kč.

V rekordním roce 2016 poskytly banky hypotéky za 225,8 mld. Kč. V tomto roce se hypotečnímu trhu téměř podařilo pokořit hranici 225 mld. Kč za 11 měsíců. Od ledna do listopadu dosáhl objem hypoték 224,5 mld. Kč.

»V listopadu meziročně objem nových hypoték vzrostl o 47 %,« upozornil ředitel hypoték Raiffeisenbank Milan Voldřich. Silné druhé pololetí je podle něj spojeno jak s trvalým poklesem úrokových sazeb, tak s rostoucí oblibou refinancování na trhu. Zatímco v polovině roku refinancování tvořilo 15 % nových objemů, v listopadu už to byla zhruba třetina.

»Banky posledních několik měsíců stále zlevňovaly. Zažily dramatický rok s propadem svých zisků na polovinu. Hypoteční úvěry jim pomáhají alespoň trochu tyto propady zmírnit. Takže s menšími maržemi se snaží získat alespoň na objemech,« vysvětlil hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Prostor pro další snižování úrokových sazeb je podle něj vyčerpán.

Banky podle Sýkory již nezlevňují takovým tempem jako v minulých měsících. Důvodem je především cena, za kterou si banky opatřují peníze na mezibankovním trhu na další půjčování. Právě ta začala v listopadu rychle růst. »To ale ještě nemusí znamenat, že hypotéky začnou hned zdražovat. Konkurence na hypotečním trhu je totiž velmi silná a nejistota spojená s koronavirovou krizí stále trvá,« dodal Sýkora.

Pokles úrokové sazby je způsoben hlavně kratšími fixacemi, kde banky cílí na nižší úrokové sazby, protože mají levnější peníze. U delších fixací, které byly v minulosti oblíbené, jsou již sazby většinou přes dvě procenta a nejsou tak pro klienty tolik zajímavé, doplnil hypoteční poradce Daniel Horňák. V následujících měsících půjde podle něj spíše o stagnaci či mírný nárůst průměrné úrokové sazby.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.