Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Velké stavební firmy mají práce dostatek

Stavební firmy v České republice měly na konci září nejvíce zakázek od roku 1999, kdy jsou údaje k dispozici. Meziročně jejich počet vzrostl o 4,1 procenta na 21 324. Hodnota stoupla o 12,8 % na 199,7 miliardy korun. Zhruba dvě třetiny hodnoty patřily veřejným zakázkám, zbytek připadal na soukromé.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Evidovány jsou údaje z firem s 50 a více zaměstnanci.

»Paradoxně nám pomohl zkostnatělý proces přípravy stavebních zakázek. Ten je natolik dlouhý, že stále dobíhají zakázky, které byly plánovány ještě před koronavirovou krizí. K tomu se navíc zlepšilo plánování a realizace inženýrských staveb, což pomáhá především větším stavebním společnostem,« sdělil k tomu analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Jak dále uvedl, veřejný sektor se chová anticyklicky a v krizové době výrazně podporuje stavební produkci prostřednictvím veřejných zakázek. To označil za správný postup, který zmírňuje dopady krize na stavebnictví.

Soukromý sektor podle Křečka pochopil, že koronavirovou krizí svět neskončí. »Postupně proto začíná realizovat projekty, které byly pozastaveny při první vlně pandemie. V reálné ekonomice bychom díky tomu mohli s odstupem času zažívat něco podobného, co již delší dobu pozorujeme na akciových trzích. Růst na nová maxima, který je povzbuzován vznikem vakcín a vidinou brzkého konce krize,« uvedll Křeček.

Hodnota veřejných zakázek pro podniky s 50 a více zaměstnanci na konci září vzrostla meziročně o 30 % na 122,1 mld. Kč. Objem soukromých zakázek stoupl o 17 % na 65,5 mld. Kč. Zbylých 12,1 mld. Kč připadalo na zahraničí, kde hodnota vzrostla o necelou pětinu.

»Větší stavební firmy s více než 50 zaměstnanci mají zakázek více než dost, potýkají se však s nedostatkem vhodné pracovní síly, často zahraniční. Ta kvůli covidové situaci často zůstává ve své domovině,« uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Rekordní počet zakázek, které větší stavební společnosti registrují, se podle něj ovšem netýká menších stavebních firem, takže se stavebnictví jako celek letos i v příštím roce poměrně citelně propadne.

Tuzemské stavebnictví letos do konce října kleslo meziročně o sedm procent. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, se snížilo o 9,2 %. Inženýrské stavitelství tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury, kleslo o 1,1 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.