Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Bitcoin překročil další magickou hranici

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v tomto týdnu poprvé překonala hranici 20 000 dolarů (zhruba 430 000 Kč) a od začátku roku si připisuje více než 170 procent. Bitcoin letos těží hlavně z poptávky ze strany větších investorů, které láká jeho potenciál k dosažení rychlých zisků.

K růstu ceny bitcoinu přispívá i jeho údajná odolnost vůči inflaci a očekávání, že se tato měna stane běžně používaným platebním prostředkem. »Pozornost se nyní přesouvá k dalšímu kulatému číslu 30 000 USD,« uvedl podle agentury Bloomberg Antoni Trenchev z kryptoměnové společnosti Nexo. »Je to pro bitcoin začátek nové kapitoly,« dodal.

Bitcoin je podle ředitele největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martina Stránského stále více chápán jako digitální zlato, tedy alternativní investiční aktivum, které není závislé na vývoji kapitálových trhů.

»Letošní zhodnocení je navíc v přímém kontrastu se snižováním úrokových sazeb u bank i nižším úročením dluhopisů. V druhé polovině roku jsme zaregistrovali nárůst poptávky až o 30 %. Je pouze otázkou, kde nejznámější kryptoměna nalezne novou rovnovážnou úroveň,« uvedl Stránský.

V březnu dosáhl bitcoin svého letošního minima, když se obchodoval za méně než 4000 USD. Kdo jej v té době koupil, nyní by ho prodal za pětinásobek.

»Bitcoinu svědčí současná vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank, která vyvolává obavy ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových,« sdělil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. Je to zhruba o 20 % více než ve stejném období loni. Právě bitcoin odstartoval masový zájem o svět virtuálním měn. Vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.