Reklama

Jaderná energie bude pro Roskosmos přínosem

Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce při výzkumu vesmíru více využívat jadernou energii, sdělil v polovině tohoto měsíce šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Bez jaderné energie není zkoumání ve vzdáleném hlubokém vesmíru myslitelné, uvedl podle agentury TASS.

»Je to náš klíč k rozsáhlým vědeckým výpravám k Venuši, Marsu, Jupiteru a planetám hlubokého vesmíru,« napsal Rogozin na Twitteru k perspektivám využití jaderné energie v kosmu. »Kromě toho může být potenciálně i zdrojem dodávek energie perspektivním orbitálním systémům a komplexům,« doplnil. Ve čtvrtek 10. prosince Rogozinem řízená státní korporace Roskosmos uzavřela smlouvu s ruskou konstrukční kanceláří Arsenal na vypracování předběžného projektu jaderného tahače Nukleon, jenž bude využíván při dalekých letech do vesmíru. V materiálech zveřejněných na portálu pro veřejné zakázky se podle agentury TASS uvádí, že smlouva se týká přípravy projektu pro vývoj a výrobu kosmického komplexu s dopravním energetickým modulem založeným na jaderném energetickém zařízení. Hodnota kontraktu přesahuje 4,17 miliardy rublů (1,24 miliardy korun). Termín jeho splnění je 28. červenec 2024.

Výkonný ředitel Roskosmosu pro perspektivní programy a vědu Alexandr Blošenko k tomu dříve řekl, že tento »vesmírný remorkér« by se měl v roce 2030 vydat na dlouhý let, jehož konečným cílem bude jeden z měsíců největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Hned tato první výprava má být nikoli jen testovací, ale výzkumná s plně vědeckým programem. Podle Blošenka má jít o dopravní energetický modul s otevřenou architekturou. Jeho hlavními charakteristikami budou schopnost autonomně a dlouhodobě vyrábět energii jaderným reaktorem megawattové kategorie a možnost přepravovat nejrůznější náklad.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.