Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zadlužení ČR v zahraničí letos klesá

Zahraniční dluh České republiky klesl ve třetím čtvrtletí o 11,1 miliardy na 4,389 bilionu korun. Meziročně byl o 57,3 mld. Kč nižší. Dluh ČR vůči cizině odpovídá 77,6 procenta hrubého domácího produktu.

Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. Čtyřiasedmdesát procent zahraničního dluhu podle nich připadlo na soukromý sektor. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

»Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve třetím čtvrtletí určující pokles zadluženosti vládního a bankovního sektoru, včetně závazků ČNB. Vládní sektor vykázal pokles stavu zahraniční zadluženosti v návaznosti na snížení objemu vládních dluhopisů v držbě nerezidentů a splácení přijatých úvěrů,« uvedla banka.

Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil ke konci září 18,8 %. Zadlužení bankovního sektoru představovalo 38,6 % celkové zadluženosti. K poklesu zahraničního dluhu bankovního sektoru přispělo podle ČNB splácení krátkodobých závazků.

U ostatních sektorů zahraniční zadlužení stouplo. Důvodem bylo čerpání úvěrů u podniků nespojených s přímou investicí. Zahraniční závazky ostatních sektorů tvořily ke konci září 42,6 % z celkového dluhu.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy. V souhrnu tvoří 52,5 % zahraničního dluhu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.