Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Silvestrovská noc byla klidná

Příchod nového roku hasičům, policistům a záchranářům mnoho práce nepřidělal. Někteří uvedli, že podobně klidnou silvestrovskou noc nepamatují. Stejně jako v jiné roky ale přibylo zranění od zábavní pyrotechniky a v opilosti. Oslavy ovlivnila vládní opatření proti šíření koronaviru. Policejní výjezdy častěji směřovaly do domácností, kam se oslavy soustředily.

Hasiči celorepublikově od silvestrovských 20.00 do rána vyjeli k 86 požárům, což bylo o 179 méně než loni. I když bylo ve srovnání krajů nejvíc zásahů po půlnoci v hlavním městě, pražští hasiči podle svého mluvčího Martina Kavky zažili jednu z nejklidnějších silvestrovských nocí za posledních deset let. Zábavní pyrotechnika způsobila většinou drobné požáry, hořely keře, tráva nebo kontejnery na odpad. Nepotvrdily se ani obavy, že lidé ji kvůli omezením budou odpalovat z oken a balkonů.

K vážnějším událostem patřil požár dvou aut v Raspenavě na Liberecku, která zřejmě zapálila petarda. Na Uherskohradišťsku hasiči vyjeli k hořícímu skladu sena, dřeva a obilí.

Policie domlouvala

Také policisty a strážníky v souvislosti se silvestrem většinou nezaměstnaly žádné zásadnější problémy. Ze 613 silvestrovských přestupků, které byly porušením vládních opatření proti šíření epidemie, policisté 491 vyřešili domluvou. »Ostatní pak příkazem na místě nebo oznámením správnímu orgánu,« napsala policie na Twitteru. Pokuta na místě může být až 10 000 korun.

Policie na silvestra stejně jako v jiných letech posílila hlídky, letos ale musela navíc sledovat dodržování koronavirových omezení. Třeba v Praze na pořádek dohlížely stovky policistů, navíc byl v ulicích oproti minulým letům i dvojnásobný počet strážníků. Městská policie v Praze o silvestrovské noci zjistila 183 porušení krizových opatření.

Strážci zákona se zabývali i stížnostmi na rušení nočního klidu, upozorněními na odpalování pyrotechniky na veřejnosti nebo konflikty v rodinách a na ubytovnách. Policie kontrolovala také dodržování nočního zákazu vycházení. Na Jihlavsku policisté pomohli hledat dva mladé lidi, kteří se ztratili při procházce. Našli je podchlazené, ale bez zranění. Ve Vyškově se policie ještě odpoledne zabývala hospodou, ve které byli hosté. Konflikty podnapilých osob se tentokrát odehrávaly více v domácnostech a ne na ulicích, uvedl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka. Strážníci v Ostravě před půlnocí řešili stížnost na rušení nočního klidu kvůli hlasitě chrápajícímu sousedovi v domě.

Na Kroměřížsku kriminalisté vyšetřují násilný trestný čin s následkem smrti, který se stal mezi rodinnými příslušníky nad ránem krátce před 04.00. V jednom z mosteckých bytů ráno zemřel na střelné zranění muž, policie nevyloučila vraždu, sebevraždu ani nešťastnou náhodu. Další okolnosti úmrtí policejní mluvčí neposkytli.

Golem byl bez práce

Záchranáři měli silvestrovskou noc také většinou poklidnou. Třeba v Praze zdravotníci vyjeli ke 150 případům, což je podobný počet událostí jako za běžné noční služby. Ve voze Golem, který pražská záchranná služba přistavila na Václavské náměstí, nebyl ošetřen žádný pacient. V Královéhradeckém kraji záchranáři ošetřili dva lidi, které pokousali psi vyplašení ohňostrojem. V Karlovarském kraji se podle mluvčího záchranné služby Radka Hese téměř polovina zásahů týkala úrazů spojených s opilostí.

I tentokrát ale na přelomu roku přibylo úrazů od zábavní pyrotechniky. Pacienta zraněného v souvislosti s jejím použitím ošetřila nemocnice v Českých Budějovicích, měl otevřené zlomeniny prstů. Na Frýdecko-Místecku se pyrotechnikou zranili dva lidé, šlo o středně těžká zranění prstů ruky a oka. Třeba na Vysočině ale záchranáři k úrazu způsobenému pyrotechnikou o silvestrovské noci nejeli ani jednou, což je podle mluvčího Petra Janáčka ojedinělé.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.