Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Požadavek úplného zákazu pyrotechniky

Němečtí ekologičtí aktivisté z vlivné organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) požadují úplný zákaz odpalování zábavní pyrotechniky na konci tohoto roku (2021). Místo toho doporučují mj. český obyčej krájení jablek.

Znečištění ovzduší bylo podle nich i během uplynulých omezených novoročních oslav příliš velké tam, kde nebyly vyhlášeny konkrétní zákazy pyrotechniky nebo vycházení.

Organizace DUH ocenila, že koncentrace polétavého prachu a počet zraněných byl tentokrát díky zákazu prodeje pyrotechniky v souvislosti s pandemií COVID-19 výrazně nižší než před rokem. Znečištění ovzduší však bylo místy stále příliš vysoké. »V příštím roce potřebujeme kromě zákazu prodeje také zákaz používání (zábavní pyrotechniky), aby lidé v Německu už opravdu nemuseli dýchat jedovatý vzduch nebo přicházet k těžkým zraněním,« citovala agentura DPA šéfa DUH Jürgena Resche. »Zákazy petard chrání životy a zdraví,« dodal Resch.

Organizace vyzvala, aby lidé letos přešli na alternativní silvestrovské zvyky nebo přijali tradice jiných zemí. Mezi nimi uvedla i český zvyk věštění z rozkrojeného jablka, který je však spíše vánočním než silvestrovským obyčejem. Jablko se při něm rozkrojí kolmo na stopku: jadérka ve tvaru hvězdy pro další rok slibují zdraví a štěstí, zatímco červivý jádřinec údajně signalizuje nemoc a jadérka poskládaná do tvaru křížku prý hrozí tím nejhorším.

Němečtí ekologové doporučují také například španělskou tradici 12 bobulí révy, která má přinést štěstí těm, kteří při každém úderu zvonu o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna jednu bobuli snědí.

Mnoho lidí by navíc mělo podle DUH peníze raději věnovat na dobročinné účely, než je utrácet za dělbuchy!

Osm lidí se otrávilo v Bosně

Že slova DUH nejsou mlácením prázdné slámy, dokazuje i aktuální případ, kde při oslavě příchodu nového roku zemřelo v Bosně osm mladých lidí. Podle dosud nepotvrzených informací se otrávili zplodinami z dieselového agregátu, který jejich chatu zásoboval elektrickým proudem.

Bosenská média uvádějí, že další dvě osoby přežily a nacházejí se ve vážném stavu. Podle deníku Dnevni list zemřely čtyři dívky plus čtyři mladíci ve věku 18 a 19 let.

Neštěstí se podle ČTK odehrálo ve vesnici Tribistovo na jihozápadě země poblíž hranic s Chorvatskem. Informaci o úmrtí osmi osob potvrdily místní úřady, přesná příčina tragédie je předmětem vyšetřování. V regionu, kde převládají bosenští Chorvaté, bude vyhlášen den smutku.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 13 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2021-01-03 11:07
Bum bác mají rádi mladší lidé , vím to z vlastní zkušenosti. Na
vojně jsem nebyl , ale vím ,že se pašovala třaskavina z kasáren ,
když byla povinná braná služba vlasti. Dnes už tato služba odpadla ,
protože nás zalehlo NATO. Volný prodej bum báců je to jak s
demokracií , také bouchá a čím dál častěji.
fronda
2021-01-02 15:38
Být to tady, já bych takový zákaz nerespektoval.
hajek.jiri51
2021-01-02 15:02
No to jablko by bylo zdravější, lacinější, tišší ... Ale
vysvětlete to "rakeťákům", že? Někteří
"testovali" už týdny předem.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.