Reklama
Donald Trump. FOTO - Wikimedia commons

Trump by rád válčil s Íránem

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf ve čtvrtek obvinil Spojené státy, že se snaží vytvořit záminku pro válku s Íránem. Teherán podle něj válčit nechce, ale bude se bránit. Informovala o tom agentura Reuters.

»Prezident Donald Trump a jeho banda utrácejí miliardy za přelety (bombardérů typu) B-52 a vysílání armád do našeho regionu. Zpravodajské informace z Iráku naznačují spiknutí s cílem vykonstruovat záminku k válce,« napsal Zaríf na Twitteru. »Írán o válku neusiluje, ale bude otevřeně a přímo bránit svůj lid, bezpečnost a klíčové zájmy,« dodal.

Americké letectvo ve středu vyslalo na Blízký východ dvojici bombardérů B-52 schopných nést jaderné zbraně, přičemž podle vojenských představitelů se mělo jednat o vzkaz pro Teherán, aby se vyvaroval případných útoků proti americkým cílům. Letouny mezitím již region opustily.

Pentagon také oznámil, že z Blízkého východu stahuje letadlovou loď Nimitz. Stažení jediné letadlové lodi USA v oblasti se zdá být v rozporu s demonstrativním přeletem bombardérů, uvedla ale podle ČTK agentura AP. Podle ní může být také znamením, že americké armádní velení je ohledně postupu vůči Íránu rozpolcené.

Zítra si připomeneme roční výročí protiíránské agrese, kdy Spojené státy zabily v Bagdádu útokem z dronu íránského generála Kásema Solejmáního. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket.

Končící prezident Trump ve čtvrtek o den dříve skončil svou dovolenou na Floridě a vrátil se do Washingtonu. Podle zdrojů televize CNN vyjádřil obavy, že se Írán v nadcházejících dnech bude chtít za zabití Solejmáního pomstít.

Odškodné

Íránská vláda ve středu vyčlenila 150 000 dolarů (asi 3,2 milionu korun) pro rodinu každé ze 176 osob, jež byly na palubě ukrajinského letadla, které vloni v lednu omylem sestřelili příslušníci íránských revolučních gard. Informovala o tom oficiální íránská tisková agentura IRNA. Ukrajina označila postup íránských úřadů za nepřijatelný s tím, že výše kompenzace by měla být předmětem jednání. Zároveň vyzvala Teherán, aby viníky postavil před soud.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště, odkud mířil do Kyjeva. Neštěstí nikdo nepřežil. Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože ho považoval za nepřátelskou střelu. I tato nešťastná událost tedy byla dopadem předchozí bezprecedentní vraždy Solejmáního na mírové misi v Iráku ze strany Trumpových USA…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 17 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


wIadin
2021-01-03 00:52
Válčit s těmito darebnými režimy nemá smysl. Je třeba je ekonomicky
deptat a maximálně je odříznout od příjmů.
fronda
2021-01-02 15:37
Vlastně je to vina amerického režimu a jeho satelitů, možná i
důsledek provokace, že došlo k sestřelení toho letadla.
hajek.jiri51
2021-01-02 15:14
Ukrajinci chtějí jednat a vyjednat 150 000 dolarů, pro každou rodinu.
Hm. Proti "zákeřnému" postupu Iránu, opravdu ušlechtilé.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.