Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Úspěšní celníci

Po více než ročním vyšetřování se francouzským celním úřadům podařilo zabavit 27 400 archeologických předmětů nevyčíslitelné hodnoty, které během let nashromáždil muž z francouzského regionu Grand Est.

Na zabavení rekordního počtu předmětů spolupracovalo s celníky i francouzské ministerstvo kultury a belgické úřady. Muž vybavený detektorem kovu a archeologickými znalostmi se soustředil hlavně na místa na východě Francie. Nalezené předměty prodával nebo si je nechával ve své osobní kolekci.

Francouz poprvé vzbudil pozornost úřadů, když v roce 2019 prohlásil, že na zakoupeném pozemku v Belgii náhodou našel 14 154 římských mincí. Belgičtí odborníci tehdy rychle pojali podezření o autenticitě nálezu, jejich podezření později potvrdily francouzské úřady.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Mezi bezmála 30 000 výborně zachovalými artefakty byly například náramky a náhrdelníky z doby bronzové a železné či merovejská přezka na opasek. Vzácným nálezem je římský dvanáctistěn, který se dochoval jen v několika exemplářích. Odborníkům dosud není jasné, k čemu tento malý dutý předmět složený z pětiúhelníků s dírami uprostřed sloužil.

»Vytržené z kontextu tyto předměty ztrácejí interpretaci, přicházíme o informace o jejich stáří, účelu, nemluvě o problémech s jejich uchováním,« vysvětluje archeolog Frédéric Séara, který má na starosti katalogizaci předmětů.

Zabavení cenných objektů »je jasným vzkazem pro všechny, kdo nás pro vlastní prospěch a sobecké potěšení připravují o společné dědictví a mažou celé části naší historie,« reagoval na postup celníků francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle zákona musí nálezce archeologických předmětů informovat úřady o jakýchkoli nálezech a nabídnout je státu a jeho odborným pracovištím k posouzení a případnému zařazení do sbírek muzeí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.